Rolnik, którego gospodarstwo zostało zniszczone przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, np. huragany, deszcze nawalne czy powodzie, może starać się o kredyt na jego odbudowę. Jak Agencja może mu w tym pomóc?
Janusz Arcipowski, ekspert Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: Pomoc Agencji polega na tym, że zapłaci rolnikowi odsetki od udzielonego kredytu. W przypadku gdy rolnik miał ubezpieczoną przynajmniej połowę upraw czy też połowę swoich zwierząt gospodarskich od jednej z klęsk żywiołowych, zapłaci jedynie 1/10 procent należnego bankowi oprocentowania. Resztę pokryje za rolnika Agencja. W przypadku gdy rolnik nie posiada takiego ubezpieczenia, zapłaci 3,85 procent. Resztę także pokryje za rolnika Agencja. Ważne jednak jest, że aby ubiegać się o taki kredyt, wysokość strat musi przekroczyć 30 procent średniej rocznej produkcji w gospodarstwie lub dziale specjalnym z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody lub średniej z trzech lat w okresie pięcioletnim, poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji. Wysokość strat musi także przekraoczyć kwotę 1050 złotych w wypadku szkód w środkach trwałych innych niż uprawy rolne i zwierzęta gospodarskie.
Na co rolnik może otrzymać taki kredyt?
Dostępne są dwie, tak zwane klęskowe linie kredytowe. Pierwsza z nich, o symbolu nKL01 obejmuje pomoc na inwestycje, czyli zakup nowych maszyn i urządzeń rolniczych, budowę lub remont budynków służących do produkcji rolnej, a także kupno stada podstawowego, inwentarza żywego, czy też kwalifikowanego materiału szkółkarskiego na odtworzenie sadu. W ramach drugiej linii kredytowej oznaczonej symbolem nKL02, tak zwanego kredytu obrotowego, można kupić to, co jest niezbędne do wspierania działalności rolniczej. Chodzi tutaj o rzeczowe środki do produkcji rolnej. Między innymi nawozy, środki ochrony roślin, paliwa rolnicze czy pasze.
Ile pieniędzy można otrzymać na odbudowę swojego gospodarstwa i jaki może być maksymalny okres kredytowania?
Właściciele gospodarstw rolnych mogą otrzymać do czterech milionów złotych kredytu. Natomiast w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, kwota kredytu może wynieść aż osiem milionów złotych. Nie jest natomiast wymagany wkład własny kredytobiorcy, a okres kredytowania może wynieść maksymalnie osiem lat dla kredytów inwestycyjnych i cztery lata dla kredytów obrotowych, klęskowych.
Załóżmy, że przychodzi do banku rolnik, którego gospodarstwo zostało zniszczone przez powódz. Chce otrzymać kredyt na jego odbudowę, ale bank mu odmawia, ponieważ ocenia, że rolnik nie ma zabezpieczenia spłaty tego kredytu. Czy Agencja może jakoś temu rolnikowi pomóc?
Banki, które mają w swojej ofercie kredyty klęskowe, stosują własne procedury ich przyznawania. Jeżeli bank uzna, że kredytobiorca nie ma pełnego i wymaganego procedurami zabezpieczenia kredytu, ale posiada zdolność do jego spłaty, osoba taka może wystąpić do Agencji o udzielenie gwarancji lub poręczenie na spłatę takiego kredytu. Ważne jest, że starający się o gwarancję lub poręczenie nie może zalegać z płatnościami z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne oraz nie może mieć wymagalnych zobowiązań wobec Agencji z tytułu udzielnej pomocy.
Do jakiej kwoty Agencja udziela gwarancji lub poręczeń spłaty kredytów klęskowych?
Gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów klęskowych mogą być udzielane przez Agencję do wysokości osiemdziesięciu procent wykorzystanej kwoty kredytu i nie więcej niż do kwoty stu tysięcy złotych. Warto dodać, że gwarancje i poręczenia są terminowe. To znaczy udzielane są maksymalnie na okres objęty umową kredytu, wydłużony o trzy miesiące. Gwarancją lub poręczeniem nie mogą być być objęte odsetki, prowizje i inne opłaty należne bankowi, jak również wszelkie koszty zaspakajania wierzytelności banku.
Które banki udzielają rolnikom kredytów klęskowych?
Aktualnie kredytów klęskowych z dopłatą Agencji do oprocentowania udzielają Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Gospodarki Żywnościowej, Mazowiecki Bank Regionalny, Gospodarczy Bank Wielkopolski, ING Bank Śląski, WBK Bank Zachodni, PEKAO SA, a także wszystkie banki zrzeszone w PBS, SGB i Mazowieckim Banku Regionalnym.
Przygotowała Teresa Martyka.
Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych - Jedynka - polskieradio.pl