Kronenbergowie. Twórcy banku, który istnieje do dziś

Data publikacji: 30.10.2018 17:38
Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 17:39
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne., Autor - Shutterstock

POSŁUCHAJ

Rodzina Kronenbergów (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)

W Warszawie nic nie zmienia się od stuleci. Podobnie jak dzisiaj także i dwa wieki temu przyjezdni szukali w stolicy szczęścia. Przybywali z nadzieją na lepsze życie, ciężko pracowali i robili zawrotne kariery.

- Samuel, nazwany przez prusaków Kronenbergiem, był kupcem i przedsiębiorcą, pochodził z Wyszogrodu. Szukał swojego miejsca na ziemi i przyjechał do Warszawy - mówi profesor Tomasz Ochinowski z Zakładu Socjologii Organizacji i Historii Biznesu Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeszcze pod koniec wieku XVIII, założył kantor wymiany pieniędzy, a to było intratne zajęcie za czasów pruskiej Warszawy. Potem otworzył własny bank, nauczył się polskiego i niemieckiego. Samuel Kronenberg zerwał z żydowskim zwyczajem zgolił brodę i pejsy, a w czasach Księstwa Warszawskiego zaczął się asymilować w społeczności polskiej.

Już w 1833 roku nazwisko Kronenbergów znalazło się na liście kupców warszawskich. Ale prawdziwą fortunę zrobił syn Samuela – Leopold. Stworzył dom handlowy, a potem Bank Handlowy, z czasem największy na ziemiach polskich, istniejący do dziś.

Trzej synowie Leopolda Kronenberga: Stanisław Leopold, Władysław Edward i Leopold Julian próbowali kontynuować dzieło ojca, ale nie zanotowali już podobnych sukcesów.

Więcej w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania.  

Gość: prof. Tomasz Ochinowski (Zakład Socjologii Organizacji i Historii Biznesu Uniwersytetu Warszawskiego), Norbert Konarzewski (dyrektor programowy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym), 

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 16.41

abi

Partner cyklu


Logo Logo
Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.