Czym jest Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej?
Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej to odpowiedź na zainteresowanie, jakim cieszył się Kongres Pamięci Narodowej zorganizowany na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniach 13-15 kwietnia tego roku. - Z pomysłem organizacji wystąpił prezes IPN, dr Karol Nawrocki. Zaprezentowaliśmy wówczas cały dorobek Instytutu. Spotkało się to z olbrzymim zainteresowaniem - zwraca uwagę dr Rafał Leśkiewicz.
Przez trzy dni, w wydarzeniach udział wzięło kilkanaście tysięcy osób, stąd pomysł, by organizować również regionalne Kongresy Pamięci Narodowej. - Pierwszym będzie ten organizowany w dniach 4-5 października w Jasionce. To także odpowiedź na wyniki badań, które zostały przeprowadzone na zlecenie IPN-u. (...) To badania pokazujące potencjał i zainteresowanie historią - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia.
Chodzi tu zarówno o uczniów i nauczycieli, jak również o osoby powyżej 20 roku życia. Dr Rafał Leśkiewicz zaznacza, że Podkarpacie w tym kontekście jest "ciekawym regionem". - Widać olbrzymie zainteresowanie historią, ale też przywiązanie do tradycji. Z drugiej strony widać potrzebę wykorzystywania nowych technologii i nowych form edukacyjnych w skutecznym docieraniu z tym przekazem - wyjaśnia.
Fb/Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
Co wydarzy się podczas Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej?
W Jasionce k. Rzeszowa na najmłodszych czeka m.in. teatrzyk pt. "Miś Wojtek". To opowieść o niedźwiadku, który towarzyszył Armii generała Andersa. - W sposób bardzo przystępny opowiemy o historii II wojny światowej. Bez krwi i bez przemocy, ale sugestywnie opowiadając o tym, w jakiej sytuacji znalazła się Polska - zdradza rozmówca Pawła Lekkiego. Starsi uczestnicy będą mogli m.in. skorzystać z okularów VR, by przenieść się do roku 1920.
Dzięki aplikacji "Szybowcowa '87" będzie można natomiast "odwiedzić" wrocławskie mieszkanie konspiracyjne z lat 80. XX wieku. Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej to również uroczyste gale, podczas których zostaną wręczone specjalne odznaczenia. - Wręczymy Krzyże Wolności i Solidarności dla lokalnych działaczy opozycji antykomunistycznej z terenów Podkarpacia, a także wręczymy Medale Reipublicae Memoriae Meritum - wylicza dr Leśkiewicz.
Przewidziano również wręczenie Nagród Honorowych Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii".
W audycji również:
- 12 września 2023 roku w historycznym Palacio Paz w Buenos Aires, w Argentynie, miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Wystawa ta jest hołdem dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli za wolność i honor na wszystkich frontach podczas II wojny światowej. O roli IPN w popularyzowaniu historii Polaków na świecie ekspert: Agnieszka Jędrzak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej IPN.
- Książka: "Opór, przystosowanie czy współpraca? Obywatele II Rzeczypospolitej wobec okupacji sowieckiej ziem polskich w latach 1939–1941", red. Piotr Kardela, Krzysztof Sychowicz, Jarosław Wasilewski.
Ekspert: Jarosław Wasilewski, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Białymstoku.
- Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego: II wojna światowa i okupacje ziem polskich 1939–1944/45. Zawiera dwanaście artykułów, które odnoszą się do różnych aspektów okupacji sowieckiej wschodnich ziem II RP. Większość tekstów dotyczy represji sowieckich wobec obywateli polskich. Część opisuje przedstawicieli mniejszości narodowych i wyznaniowych. Zasadniczo wszystkie poświęcone są zagadnieniom, które w okresie Polski Ludowej nie mogły być przedmiotem rzetelnych badań naukowych.
- Wybrane wydarzenia organizowane przez IPN i artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.
Tytuł audycji: Przystanek historia
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik prasowy IPN, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego IPN), Agnieszka Jędrzak (dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej IPN), Jarosław Wasilewski (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Białymstoku),
Data emisji: 27.09.2023
Godzina emisji: 19.30
mg
Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. "Historia mówi przez pokolenia" - Jedynka - polskieradio.pl