- Tak naprawdę nie wiemy, co z polskich obiektów pozostało na Wschodzie, bo nigdy jako kraj nigdy nie zrobiliśmy badań na temat tego, ile mamy na Wschodzie pozostałości polskich dworów, świątyń, cmentarzy. To, co możemy zrobić, to skoncentrować się na tych najważniejszych obiektach. Przywracamy je de facto do historii Europy - mówił dr Laszczkowski w audycji, zaznaczając, że obszar pracy, gdzie działalność Fundacji jest potrzebna, jest ogromny. - Obiektów jest sporo, potrzeb jest znacznie więcej - mówił, podkreślając ogromne potrzeby finansowe przy tego typu pracy.
W audycji słuchaliśmy także relacji z Wilna, dotyczącej międzynarodowej konferencji "Wilno. Dwudziestolecie międzywojenne: motoryzacja i kultura" organizowanej przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.
Wybraliśmy się także na 20. wigilijne spotkanie Polaków z Kresów w Węgorzewie, aby sprawdzić, co z dawnych kresowych tradycji jest jeszcze obecne w naszych zwyczajach Bożonarodzeniowych. To tradycyjne świąteczne spotkanie Polaków z Białorusi, Litwy, Łotwy, obwodu kaliningradzkiego i Mołdawii.
Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach
Prowadzili: Aleksandra Tykarska i Piotr Kędziorek
Goście: dr Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego)
Data emisji: 7.12.2019
Godzina emisji: 18.10
at
Jak możemy dbać o dziedzictwo Kresów? - Jedynka - polskieradio.pl