70 lat Kuriera Wileńskiego

Data publikacji: 01.07.2023 18:40
Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 23:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kurier Wileński
Kurier Wileński, Autor - mat. promocyjne

POSŁUCHAJ

70 lat Kuriera Wileńskiego (Jedynka/Z muzyką po Kresach)

70 lat „Kuriera Wileńskiego” – jedynego polskojęzycznego dziennika na Litwie, I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oto tematy, które poruszy w audycji „Z muzyką po Kresach” Mariana Kril.

Od 70 lat na Litwie jest wydawany „Kurier Wileński”. Od lat głównym celem „Kuriera Wileńskiego” – jedynego dziennika polskiego wydawanego na Litwie – jest naświetlanie życia społeczności polskiej w tym kraju. Wprost z kronikarską dokładnością na stronach „Kuriera” – gazety, która jest liczącym się dziennikiem wśród mediów całego państwa litewskiego – są odnotowywane wydarzenia, rejestrowane fakty, które w ten lub inny sposób rzutują na stosunki polsko-litewskie, wpływają na nastroje, kondycję i pozycję społeczności polskiej w kraju nad Niemnem i Wilią. O dzienniku z jego wydawcą Zygmuntem Klonowskim rozmawiał Kamil Zalewski.

Od 5 do 9 lipca 2023 r. w Warszawie odbywać się będzie I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W programie wydarzenia przewidziano m.in. panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty i szkolenia metodyczne, spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami. Celem I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą będzie integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą oraz wymiana doświadczeń nauczycieli oraz naukowców pracujących poza granicami Polski. O założeniach kongresu, programie opowie prof. Jacek Gołębiowski – dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, organizator Kongresu.

Do 5 lipca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można zwiedzić wystawę czasową „Polacy internowani na Litwie 1939-1940”. Ekspozycja daje możliwość głębszego poznania trudnej historii Polski i Litwy na początku II wojny światowej. Przedstawione zostały fotografie internowanych Polaków i miejsca ich przebywania, reprodukcje map i gazet obozowych, a także korespondencje Polaków z rodzinami. Jest to również opowieść o dalszych losach internowanych, ich udziale w konspiracji oraz o kontynuacji walki w szeregach armii gen. Andersa i Armii Krajowej. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z litewskim partnerami z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy.

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 1.07.2023

Godzina emisji: 18.10

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.