Litwa po litewsku z Dominikiem Wilczewskim

Data publikacji: 24.08.2024 08:00
Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 09:17
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
O wielokulturowości Wilna, kształtowaniu się litewskiej tożsamości i współczesnych sporach o politykę historyczną – rozmowa z autorem książki "Litwa po litewsku".
O wielokulturowości Wilna, kształtowaniu się litewskiej tożsamości i współczesnych sporach o politykę historyczną – rozmowa z autorem książki "Litwa po litewsku"., Autor - mat pras. / Maria Kavalevich
Historia Litwy to nie tylko unia lubelska, wspólna walka o Grunwald, Pan Tadeusz oraz obowiązkowe zwiedzanie Ostrej Bramy i cmentarza na Rossie. Dominik Wilczewski snuje wciągającą opowieść o splocie przeszłości Litwy z jej współczesnością.

Litwini wiele razy upadali, bywali pionkami w grze wielkich mocarstw – i znów powstawali, wiedzeni nadzieją na przetrwanie narodu, tożsamości, języka i kultury. Własnym wysiłkiem wyciągnęli swoje państwo z historycznego niebytu, zbudowali Litwę na własnych zasadach.

Litwa po litewsku to wnikliwa i pasjonująca rekonstrukcja historii, opis relacji polsko-białorusko-litewskich. Wilczewski pyta litewskich historyków i socjologów o stosunek do powstania styczniowego i innych – z polskiej perspektywy – kluczowych wydarzeń, przedstawia najważniejszych dla historii Litwy działaczy społecznych i polityków i z ciekawością szuka odpowiedzi na pytania, które trapią dziś samych Litwinów. O Litwie po litewsku z Autorem porozmawiamy w audycji.

Do tego:

  • Dana Vynnytska, ukraińska wokalistka mieszkająca w Polsce (zespoły DagaDana, Babooshki) o Dniu Niepodległości Ukrainy
  • zaproszenie na festiwal Pieśni naszych korzeni w Jarosławiu.

Na audycję Na pograniczachach w sobotę (24.08) o godz. 18.10 zaprasza Aleksandra Tykarska.

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.