"Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane - rozmowa o książce ze Sławomirem Sochajem
Od zakończenia II wojny światowej wkrótce minie osiemdziesiąt lat. A jednak przesunięcie granic państwa polskiego na zachód, skutkujące jedną z największych migracji w dziejach Europy, ciągle kładzie się cieniem na kontynent. Przede wszystkim, co zrozumiałe, na Polskę. Integracja nowych ziem ze starymi, teoretycznie dawno już zakończona, stale napotyka u nas przeszkody. W popkulturze Ziemie Odzyskane do dziś bywają egzotyczne albo anonimowe. W kulturze oficjalnej – przemilczane albo traktowane z góry. Psychospołeczny profil ich mieszkańców jak ulał pasuje do postkolonialnych diagnoz.
"Podróż ormiańskiej duszy" wystawa prac Karine Gukasian-Mykickiej w Opolu od 16 lutego
Podróż ormiańskiej duszy to wystawa prezentująca wybrane aspekty kultury ormiańskiej. Prace Karine Gukasian-Mykickiej tworzone są w technice assamblage’u oraz mozaiki; budzą skojarzenia z bogatą i niezwykłą ornamentyką ormiańskich chaczkarów, które stały się jednym z najważniejszych symboli Armenii. Autorka wykorzystuje wiele różnorodnych materiałów, m.in. korale, kawałki tkanin, rzemieślniczą biżuterię. Procesowi twórczemu, pozbawionemu wcześniejszych szkiców, towarzyszy muzyka medytacyjna. Karine Gukasian-Mykicka – urodzona w Abchazji, kobieta mająca wiele ojczyzn. Czuje się związana z Armenią, Gruzją, Syrią i Polską. Wojna z 1991 roku rozproszyła jej rodzinę po całym świecie. Obecnie mieszka w okolicach Opola. Ważne są dla niej muzyka oraz śpiew – pozwalają wyrazić tęsknotę za rodzinnymi stronami. Tworzy dzieła przy użyciu przestrzennych form na zasadzie assamblage’u.
Digitalizacja dokumentów mówiących o życiu dawnych Wilnian
Wilno: Polskie Towarzystwo Genealogiczne digitalizuje w Wilnie stare polskie książki i dokumenty. Znajdują się one w Litewskim Archiwum Państwowym. Andrzej Rosiński, społecznik i mieszkaniec Wilna związany z Polskim Towarzystwem Genealogicznym, mówi, że chodzi o zachowane dla potomnych ważnych, archiwalnych dokumentów. "Są to setki metrów dokumentów dotyczących relacji społecznych, biznesowych, intercyz, umów zawierających nazwiska osób, którzy na Wileńszczyźnie już nie mieszkają" - wyjaśnia Rosiński. Materiał Kamila Zalewskiego
Na audycję Na pograniczach w sobotę (8.02) o godz. 18.10 zapraszała Aleksandra Tykarska.
Przesuwające się granice, assamblage'e i pamięć - Jedynka - polskieradio.pl