Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego

Data publikacji: 23.11.2021 09:20
Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 10:22
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Battle of Olszynka Grochowska" painting by  Wojciech Kossak, 1931, National Museum in Warsaw
"Battle of Olszynka Grochowska" painting by Wojciech Kossak, 1931, National Museum in Warsaw, Autor - Public Domain/CC0
W powstaniu listopadowym walczyło wielu Polaków, którzy urodzili się jeszcze w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i którzy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości.  - Gdyby nie ten wielki narodowy zryw, w kraju zapanowałyby smutek i marazm. Zapewne nie byłoby kolejnych powstań, a wtedy nie doczekalibyśmy się ostatecznego wyzwolenia naszej ojczyzny - powiedział na antenie Jedynki Lech Makowiecki, prowadzący audycję "Wieczór z historią". 

gov.pl mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Zawdzięczamy mu narodową tożsamość". Premier Mateusz Morawiecki o Maurycym Mochnackim

Po kongresie wiedeńskim w 1815 roku z części przyznanej RP utworzono szkieletowe Królestwo Polskie pod protektoratem Rosji. Car Mikołaj I Romanow nie przestrzegał postanowień konstytucji: zniósł wolność prasy, wprowadził cenzurę i zakaz zgromadzeń. Rozpoczęły się masowe aresztowania członków patriotycznych stowarzyszeń, dlatego w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku do walki z opresyjnym okupantem stanęło i regularne Wojsko Polskie, i pospolite ruszenie. 


POSŁUCHAJ

48:10

Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego (Wieczór z historią/Jedynka)

 

Emilia Plater - bohaterka powstania i pamięci Polaków 

Wśród bohaterów powstania listopadowego wyróżniała się kobieta - kapitan WP - hrabianka Emilia Plater. Była jedną z pierwszych inicjatorek samodzielnego powstania na Litwie. Jako kobieta nie została jednak dopuszczona do narad komitetu kierującego w Wilnie. Podjęła sama próbę zdobycia Dyneburga.

Można by rzec: Emila Plater to ówczesna feministka, oddana sprawie polskiej, która równouprawnienie (i miejsce w panteonie narodowych bohaterów) wywalczyła sobie szablą! 

Ponadto w audycji: 

1 grudnia rozpoczyna działalność Muzeum Dzieci Polskich, dokumentujące zbrodnie popełnione w tym "Auschwitz dla małych Polaków".

Nowe muzeum będzie miejscem upamiętnienia dzieci w wieku od 8 do 16 lat. W czasie II wojny światowej w getcie przy ul. Przemysłowej w Łodzi Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny dla nieletnich, do którego trafiały nie tylko sieroty, ale również dzieci wyłapywane na ulicach. Strażnicy obozowi terrorem i biciem zmuszali te dzieci do ciężkiej pracy. 

W audycji można było usłyszeć ballady i pieśni poświęcone powstaniu listopadowemu. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Data emisji: 23.11.2021 r. 

Godzina emisji: 0.10 

ans 

Kiermasz pod kogutkiem
Kiermasz pod kogutkiem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.