Anna Zielińska z Instytutu Transportu Drogowego zwraca uwagę, że "kiedy poruszamy się po drodze, powinniśmy uruchamiać swoją wyobraźnię oraz pamiętać, że nie jesteśmy sami". - Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jeżeli rowerzysta potrąci pieszego, to wtedy pieszy będzie poszkodowany. Dlatego odpowiedzialność na rowerzystach jest znacznie większa niż na pieszych - twierdzi.
Bardzo ważne jest także, żeby rowerzyści znali przepisy ruchu drogowego, ponieważ to w kodeksie mamy zbiór różnych zakazów i przywilejów. Wśród nich m.in. taki, który mówi, że rowerzysta może poruszać się po chodniku, ale tylko w określonych sytuacjach.
- W pierwszym przypadku, jeżeli dorosły rowerzysta opiekuje się dzieckiem do lat 10 i wtedy oboje mogą jechać po chodniku. Druga sytuacja występuje, gdy dozwolona prędkość na drodze wynosi powyżej 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry. Po trzecie, rowerzysta nie musi jechać ulicą, jeśli są bardzo złe warunki atmosferyczne, czyli silny wiatr, mgła, deszcz czy śnieg. Musi jednak pamiętać, że we wszystkich tych przypadkach bezwzględne pierwszeństwo na chodniku ma pieszy - wyjaśnia Anna Zielińska.
Podczas jazdy rowerem, warto mieć na głowie kask. - To, że nie ma takiego wymogu, nie znaczy, że nie warto korzystać z kasku. Pamiętajmy, że większość urazów, których doznają rowerzyści, to są właśnie urazy głowy. Przy obrażeniu głowy decydująca jest nie prędkość, z jaką się poruszamy, tylko wysokość, z jakiej spadamy. Uderzenie w głowę podczas nieprzewidzianej okoliczności, jest bardzo groźne i dlatego warto chronić swoją głowę - słyszymy.
Źródło: KWPBydgoszcz/YouTube
Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?
Dziecko do 10. roku życia - po drodze publicznej lub chodniku - musi jechać w asyście osoby dorosłej. Natomiast starsze dzieci, które zdobyły kartę rowerową, mogą przemieszczać się już samodzielnie. Jak wygląda proces uzyskania takiej karty?
- W programie nauczania techniki istnieje ścieżka dotycząca przygotowania do karty rowerowej i umiejętności poruszania się w ruchu drogowym. Dobrze jest, jeśli kończy się to kartą rowerową, którą wydaje dyrektor szkoły. Żeby tę kartę zdobyć, trzeba uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych, zaś później zdać egzamin, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Wymagana jest znajomość obsługi roweru, ale także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - opowiada Tomasz Ziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie.
Do egzaminów mogą przystąpić uczniowie klas czwartych i piątych szkoły podstawowej, jak i młodzież ze starszych klas.
Źródło: WORD Warszawa/YouTube
Karta rowerowa dla uczniów szkół średnich
Kto może przystąpić do testu na pierwsze prawo jazdy, bo tak czasami nazywana jest karta rowerowa, jeśli chodzi o Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego?
- WORD-y w całej Polsce mają prawo szkolić i egzaminować osoby, które nie są uczniami szkoły podstawowej, czyli młodzież, która ukończyła szkołę podstawową, ale jeszcze nie ukończyła 18. roku życia. Kiedy ukończymy 18 lat, nabywamy prawo do poruszania się na przykład rowerem bez jakichkolwiek uprawnień - tłumaczy Rafał Grodzicki, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.
Rafał Grodzicki podkreśla, że w przypadku uczniów podstawówek, to zgodnie z przepisami tylko dyrektorzy szkół podstawowych mogą wydawać im karty rowerowe.
- Rodzice nie mają tej wiedzy i świadomości, że nasze dzieci powinny mieć jakiś dokument, który uprawnia je do poruszania się po drogach publicznych. Z chwilą ukończenia 10 lat, młody człowiek traci uprawnienia, które miał, czyli poruszania się pod opieką osoby dorosłej po drogach publicznych (…). Najważniejszą rzeczą jest to, by dzieci były świadome ruchu drogowego, tj. muszą być ostrożne i znać przepisy ruchu drogowego, aby nic nie stało się podczas jazdy rowerem - dodaje gość Jedynki.
Źródło: Straż Miejska Warszawa/YouTube
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Porębska
Goście: Anna Zielińska (Instytut Transportu Drogowego), Tomasz Ziewiec (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie), Rafał Grodzicki (rzecznik prasowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie)
Data emisji: 3.06.2022
Godzina emisji: 17.16
DS
"Rowerzyści muszą być świadomi ruchu drogowego". Jak bezpiecznie jeździć na rowerze? - Jedynka - polskieradio.pl