"Bezpieczna Jedynka". Nadmierna prędkość niezmiennie częstą przyczyną wypadków

Data publikacji: 17.06.2022 17:33
Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 08:04
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach
Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach, Autor - Shutterstock/Duncan Andison
Łamanie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych.  Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach. Jest ona każdego dnia kontrolowana przez funkcjonariuszy policji. 

Uważaj na piratów drogowych!

- Na początku roku zaobserwowaliśmy mniejszą ilość mandatów. Wynikało to z tego, że wraz z nowymi przepisami ludzie nie do końca wiedzieli, ile będą musieli zapłacić za przekroczenie prędkości - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia aspirant Michał Wiśniewski z Grupy Speed. - Teraz niestety wróciła świadomość piratów drogowych, kierowcy nadal jeżdżą za szybko i tłumaczą się gonitwą za pracą - podkreśla. 

Grupa Speed zajmuje się wyłapywaniem kierowców przekraczających prędkość, ale także wszelkimi wykroczeniami, jak np. przejazd na czerwonym świetle. Aspirant Michał Wiśniewski i sierżant Paweł Grzyb pokazali, jak wygląda praca na drodze. - Służbę mamy 12-godzinną i staramy się skupić głównie na wykroczeniach związanych z prędkością, bo one mogą doprowadzić do najczęstszych zdarzeń drogowych, tym bardziej w Warszawie - wyjaśnia sierżant Paweł Grzyb. - Staramy się wpływać na wykroczenia, zwłaszcza na przekroczenia prędkości o 50 km/h - dodaje. 

W przypadku interwencji policjanci przekazują kierowcy informacje dotyczące wykroczenia oraz rodzaj sankcji za złamanie przepisów. - Używamy sygnałów dźwiękowych, aby dać sygnał prowadzącemu pojazd, żeby zjechał w bezpieczne miejsce. Tam będzie przeprowadzana interwencja i wtedy przekazujemy kierowcy, jak doszło do zdarzenia  i co je spowodowało - słyszymy.  

Pilnowanie prędkości na drodze

Tendencja do rozwijania dużych prędkości tzw. ciężka noga jest przypadłością wielu kierowców. Romuald Chałas, prezes Automobilklubu Polski tłumaczy, jak ważne jest pilnowanie prędkości na drodze. - Nasza reakcja ma pewne opóźnienie i jadąc przykładowo 90 km/h w danym momencie przejdziemy 100 metrów, a jak będziemy jechać 140 km/h, to wtedy przejedziemy 200 metrów i w związku z tym zachowanie dystansu i bezpiecznej odległości jest związane z prędkością - podkreśla ekspert. 

Gość Jedynki zwraca uwagę, że coraz częściej kierowcy zapominają o włączeniu kierunkowskazu przy zmianie pasa ruchu. - Przy prędkości 20 lub 40 km/h nie ma to większego znaczenia, ale jak jedziemy zbyt szybko i samochód przed nami zacznie skręcać, nie uprzedzając o tym, może dojść do kolizji i jest to problem nagminny na naszych drogach - wyjaśnia. 

Czy pilnowania prędkości można się nauczyć? - Myślę, że to przychodzi razem z doświadczeniem za kierownicą. W samochodach można sobie ustawić tempomat, który za nas kontroluje prędkość - mówi Romuald Chałas.

POSŁUCHAJ

11:11

Nadmierna prędkość niezmiennie częstą przyczyną wypadków (Bezpieczna Jedynka)

Czytaj również:

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn 

Goście: aspirant Michał Wiśniewski i sierżant Paweł Grzyb (Grupa Speed), Romuald Chałas (prezes Automobilklubu Polski)

Data emisji: 17.06.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.