Mapy wypadków drogowych
Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana jest mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu z ostatniej doby oraz od początku wakacji. - Publikujemy mapy wypadków drogowych, aby pokazać społeczeństwu, że tak naprawdę w każdym miejscu w Polsce może dojść do tragicznych w skutku wypadkach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. - Na początku wakacji tych czarnych kropek nie było w ogóle, a dzisiaj jest ich ponad 340. W ubiegłym roku w tym okresie odnotowaliśmy 405 wypadków, więc jest tendencja spadkowa - podkreśla funkcjonariusz.
Odpowiednie przygotowanie przed podróżą
Dziennikarz Tomasz Budzik z Autokult.pl w "Bezpiecznej Jedynce" wyjaśnia, jak odpowiednio przygotować samochód przed długą podróżą. - W pierwszej kolejności trzeba zadbać o sprawność samochodu i o właściwie ciśnienie w oponach. Jeżeli samochód jest na bieżąco serwisowany, to nie powinno być takich punktów, które wymagają naszej szczególnej uwagi przed dłuższą trasą. - zwraca uwagę. - Należy sprawdzić czy mamy odpowiednią ilość płynu do spryskiwaczy, sprawdzić poziom oleju silnikowego oraz zatankować więcej paliwa niż przewidywana trasa będzie wymagała - podkreśla.
Ekspert przypomina o niezbędnych opłatach za przejazd autostradą. - Od 1 grudnia ubiegłego roku zmienił się system opłat na płatnych autostradach zarządzanych przez GDDKiA, chodzi o odcinki A2 między Koninem a Strykowem i A4 między Wrocławiem a Sośnicą. Na tych odcinkach obowiązuje system e-TOLL. Trzeba na wyznaczonych stacjach Orlenu z wyprzedzeniem kupić jednorazowy bilet na taki przejazd bądź zainstalować odpowiednią aplikację i uiszczać w niej opłatę - tłumaczy gość Jedynki.
Kiedy zachować szczególną ostrożność?
W każdych warunkach atmosferycznych, nawet przy słonecznej pogodzie, trzeba zachować szczególną ostrożność. - Najwięcej wypadków jest na prostym odcinku drogi przy pięknej pogodzie, dlatego, że kierowcy pozwalają sobie wtedy na zwiększenie prędkości - mówi Wojciech Pasieczny, były policjant drogówki. - Ważne jest przewietrzanie samochodu, używanie klimatyzacji, aby temperatura nie usypiała kierowcy i pasażerów - podkreśla.
Prawidłowo zaplanuj drogę
Tomasz Kulik, instruktor nauki jazdy doradza, jak najlepiej zaplanować drogę. - Korzystajmy z dobrodziejstw XXI wieku, jednym z nich jest internet. Nożna sprawdzić jaki czas przejazdu proponują przeglądarki, symulacje drogowe, nawigacje. Bardzo często kierowcy przeceniają swoje możliwości jadąc 300 km bez odpoczynku - zaznacza. - Zróbmy sobie przerwy co godzinę, półtorej, aby częściowo zregenerować nasz układ nerwowy - dodaje.
Jak zachować w czasie burzy i silnego wiatru? - Współczesny samochód doskonale radzi sobie w deszczu pod warunkiem, że ma odpowiednie wycieraczki i dobrze ustawione spryskiwacze, czyli trafiają w szybę a nie na dach - zaznacza Tomasz Kulig. - W dodatku musimy pamiętać o oponach o dobrym bieżniku, jeżeli jeździmy w deszcz czy burzę - wyjaśnia.
Zobacz także:
"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce
Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka"
Prowadzą: Izabela Kostyszyn i Patryk Kuniszewicz
Goście: Podkomisarz Mariusz Kurczyk (Komenda Główna Policji), Dziennikarz Tomasz Budzik (Autokult.pl), Wojciech Pasieczny (były policjant drogówki),
Data emisji: 26.08.2022 r.
Godzina emisji: 17.10
ans
Bezpieczny powrót z wakacji. Jak prawidłowo zaplanować trasę? - Jedynka - polskieradio.pl