Stwardnienie rozsiane a szczepienie na koronawirusa. Co trzeba wiedzieć?

Data publikacji: 28.01.2021 11:10
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 06:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - shutterstock/Andrei_R
- Mam 68 lat, jestem chora na stwardnienie rozsiane. Czy mogę się zaszczepić przeciwko wirusowi SARS-CoV-2? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.

POSŁUCHAJ

01:48

Stwardnienie rozsiane a szczepienie na koronawirusa. Co trzeba wiedzieć? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

szczepienie 123 forum 1200 .jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - poradnik

- Przy chorobach poważnych, przewlekłych, nawet nowotworowych, przeciwwskazań do szczepienia na koronawirusa nie ma - powiedziała w radiowej Jedynce specjalista chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś.

- Natomiast są przeciwskazania przy stosowaniu określonych grup leków. Zależnie od tego, co pacjent chory na stwardnienie rozsiane przyjmuje, jakie leki stosuje w leczeniu, można planować bezpieczne szczepienie. Nie jest ono nie do przeprowadzenia, można je przeprowadzić. Tylko trzeba je zaplanować zgodnie z tym, jak jest pacjent leczony, w jakim jest trybie leczenia, jakie leki stosuje - wyjaśniła.


Czytaj także:

SM a Covid-19, pytania i odpowiedzi. Profil: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

quotes
"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Szczepienia na koronawirusa w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu (w tej chwili dla seniorów). Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów, m.in. poprzez całodobową i bezpłatną infolinię - 989, poprzez wysłanie sms-a na numer 664 908 556 (treść: SzczepimySie) lub w wybranym przez nas punkcie szczepień.



Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz w punkcie szczepień. Pacjent wypełnia też na miejscu kwestionariusz. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.

Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji. Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.



quotes
Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 28.01.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.