Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Data publikacji: 26.08.2011 21:10
Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 21:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow
Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, Autor - fot. Wikipedia, domena publiczna

POSŁUCHAJ

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych - relacja Agnieszki Jas

23 sierpnia ma przypominać Europejczykom, czym był nazizm i stalinizm.

Przyszłe pokolenia mogą powtórzyć błędy swoich poprzedników, jeśli ofiary totalitaryzmu nie będą dostatecznie upamiętnione - głosi deklaracja przyjęta z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Obchody zorganizowano w 72. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych ma uświadamiać Europejczykom, czym był nazizm i stalinizm. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podkreślił, że jest to okazja, by szczególnie wspomnieć tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. - Zostali zamordowani albo ucierpieli poprzez wywózki, zsyłki, poprzez nieludzki sposób traktowania - mówił.

Podczas obchodów przyjęto wspólną Deklarację Warszawską. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że jednym z jej głównych celów jest wskazanie na konieczność edukowania społeczeństwa, by uniknąć w przyszłości kolejnych zbrodni będących skutkiem totalitaryzmu.

- Jest to dokument, który zobowiązuje wszystkie państwa Unii Europejskiej do realizacji wniosków i konkluzji w nim zawartych - wyjaśniał Krzysztof Kwiatkowski. - Tym podstawowym wnioskiem jest propagowanie inicjatyw służących temu, żebyśmy zawsze pamiętali o tych zbrodniach i żeby porządek prawny i przepisy w każdym z krajów członkowskich UE stały na straży tego, żeby nigdy propagowanie tego typu systemów w Europie nie powróciło.

23 sierpnia ma przypominać mieszkańcom zachodniej Europy, jakie piętno odcisnął stalinizm na krajach Europy Wschodniej.

- Jest spora różnica pomiędzy odbiorem tych zbrodni obydwu reżimów przez Zachód i Wschód Europy, bo my ucierpieliśmy od obydwu reżimów, a Zachód Europy głównie od reżimu nazistowskiego - wyjaśniał Jerzy Buzek. - Ale w tej sprawie łączymy się także w dramatycznych i okrutnych dla nas wszystkich wspomnieniach i po to ustanowiliśmy w PE 23 sierpnia dniem pamięci ofiar.

Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939 roku przez przedstawicieli rządu Niemiec oraz Związku Radzieckiego. Określił strefy wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej i ułatwił hitlerowskim Niemcom podjęcie decyzji o rozpoczęciu drugiej wojny światowej. Część tajną stanowił protokół, na mocy którego Niemcy i ZSRR podzieliły Europę Środkową i Wschodnią na swoje strefy wpływów, w tym dokonały rozbioru Polski.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Przewodniczący PE – prof. Jerzy Buzek rozmawiał z przewodniczącym parlamentu Ukrainy na temat aresztowania i procesu Julii Tymoszenko. Chodzi o to, by stosowane tam standardy prawne przystawały do stosowanych w UE.

- UE jest największym na świecie producentem i eksporterem broni palnej. Według europosłów handel bronią do krajów trzecich powinien być jednak bardziej przejrzysty.

- Zmniejszenie biurokracji, ułatwienie finansowania i przyspieszenie procedur – to według eurodeputowanych Komisji Rolnictwa PE może pomóc w uratowaniu unijnego programu „Owoce w szkole”. W ramach akcji dzieci miały codziennie dostawać darmowe owoce, ale wykorzystano zaledwie 1/3 funduszy przewidzianych na ten cel.  

Czy wiesz, że...

W PE istnieje Sojusz na rzecz Dzieci; ma dbać o to, by kwestie związane z dziećmi nie były pomijane przy tworzeniu unijnego prawa.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Którego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Monika Okrztul z Teosina i Dariusz Żukiewicz z Sokółki.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.