- Choroby płuc to jest ogromna liczba różnego rodzaju zakażeń, nie tylko koronawirusem, które przebiegają w sposób ostry. Są też rzesze chorych, którzy mają przewlekłe choroby układu oddechowego. Na dziś koronawirus chyba rzeczywiście jest tematem numer jeden, chociaż już trochę oswoiliśmy się z nim - twierdzi prof. Rafał Krenke, pulmunolog, dziekan wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że koronawirus bardzo łatwo przenosi się drogą kropelkową nawet na większe odległości. - Jeśli pamiętamy, że każdy z nas w ciągu doby wdycha i wydycha od 8 do 10 tysięcy litrów powietrza (…), to łatwo sobie wyobrazić ile patogenów może być w powietrzu. W wyniku interakcji patogenu z komórkami nabłonkowymi układu oddechowego pojawia się zakażenie i rozwija się choroba, która może przebiegać jako łagodne schorzenie, ale może dawać ciężkie zapalenia płuc - dodaje.
Jakie spustoszenie powoduje koronawirus?
W internecie często pojawiają się teorie dotyczące wirusa. Jedna z nich mówi, że koronawirus odkłada się w płucach i stopniowo je niszczy.
- Postaram się wyprostować pewne rzeczy. Przede wszystkim jakość dowodów naukowych, które posiadamy w tej chwili na przewlekłość choroby albo jej konsekwencje, jest bardzo ograniczona. Doświadczenia mamy właściwie 6- czy 7-miesięczne, a przypomnijmy, że w pierwszym okresie epidemii w Chinach i we Włoszech wszystkie wysiłki były skierowane na to, żeby ratować pacjentów, a nie prowadzić badania naukowe. W tej chwili najdłuższe obserwacje w przypadku czynności układu oddechowego wynoszą 3 miesiące - przekazuje prof. Rafał Krenke.
Prof. Rafał Krenke wskazuje, że według publikowanych doniesień pochodzących głównie z Chin "u sporego odsetka pacjentów, nawet 3 miesiące po przebytej infekcji, utrzymują się pewne dysfunkcje układu oddechowego". Tym samym 25-70 proc. pacjentów posiada pewien rodzaj zmian strukturalnych lub dysfunkcji układu oddechowego.
Są też inne groźne choroby
Koronawirus sprawił, że dziś mówimy zdecydowanie mniej o innych chorobach płuc. Które z nich najbardziej zagrażają Polakom?
- Największe zagrożenia to przewlekła obturacyjna choroba płuc, która wynika z palenia tytoniu oraz zanieczyszczenia środowiska, a także rak płuca, który jest najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów polskiej populacji u kobiet i mężczyzn - uważa prof. Rafał Krenke.
Tytuł audycji: W otwarte karty
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: prof. Rafał Krenke (pulmunolog, dziekan wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
Data emisji: 9.08.2020
Godzina emisji: 15.10
DS
Ekspert: nie tylko koronawirus przebiega w sposób ostry - Jedynka - polskieradio.pl