Zjednoczona Prawica
W ostatnim czasie można było zauważyć, że liderzy Zjednoczonej Prawicy nie są zgodni co do wspólnie podejmowanych decyzji. - Kres zamieszania w Zjednoczonej Prawicy nie nastąpi aż do kolejnych wyborów parlamentarnych, dlatego konflikt ma charakter obiektywny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Chwedoruk. - Polski system partyjny jest jednym z najstabilniejszych w Europie. Zawiera w sobie jeden element, który można byłoby określić mianem kuriozalnego i jest to tworzenie kolacji wyborczych przez ugrupowania o bardzo dużej sile organizacyjnej, bardzo dużym poparciu społecznym z formacjami dużo mniejszymi, niezdolnymi do samodzielnego istnienia w ogólnokrajowej polityce - ocenia politolog.
Jak podkreśla gość audycji, obiektywny charakter konfliktu wynika z tego, że mniejsze podmioty Zjednoczonej Prawicy muszą co pewien czas "przypominać o swoim istnieniu". - Muszą się przypominać opinii publicznej, legitymizować. To mogą czynić w jeden sposób, kontestując jeden z aspektów polityki większego partnera, w tym przypadku PiS - ocenia prof. Chwedoruk. - PiS jako główna partia rządząca oczekuje konsolidacji i sprawczości, która w poprzedniej kadencji stała się jedną z głównych sił tej formacji - dodaje.
Ocena opozycji
Konflikty można zauważyć w grupach opozycyjnych. Spór dot. m.in. ustawy o unijnym Funduszu Odbudowy, którego powstanie daje Polsce możliwość otrzymania środków na walkę z kryzysem ekonomicznym i społecznym wywołanym przez pandemię.
- Wiele zjawisk objawiło się przy wydarzeniu w postaci negocjacji pomiędzy premierem a lewicowymi politykami - wskazuje rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej - Weinsberg. - Partie lewicowe to formacje silnie związane z Europejską Lewicą, przede wszystkim z Partią Europejskich Socjalistów - mówi.
Czytaj również:
Gość audycji zauważa, że ruch Szymona Hołowni jest w pewnym sensie sprawcą "zamieszania" wśród elektoratu partii opozycyjnych. - Od początku próbował docierać nie tyle co do obrzeży elektoratu opozycji , co do samego jej serca - ocenia. - Długoterminowo nie jest możliwe istnienie dwóch partii o podobnej tożsamości odwołującej się do tych samych osób. Te partie albo muszą się porozumieć, albo jedna musi pokonać drugą i uczynić ją swoją partią poddaną albo doprowadzić do wypchnięcia jej z polityki - dopowiada.
Zobacz także:
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Prof. Rafał Chwedoruk, politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, komentator polityczny. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię myśli politycznej i ruchów społecznych oraz historię myśli socjalistycznej w Polsce i Europie. Autor trzech monografii ("Socjaliści z Solidarności w latach 1989-2003", "Ruchy i myśl polityczna syndykalizmu w Polsce", "Syndykalizm rewolucyjny - antyliberalna rewolta XX wieku") oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.
Tytuł audycji: W otwarte karty
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog)
Data emisji: 2.05.2021 r.
Godzina emisji: 15.07
ans
Prof. Rafał Chwedoruk: polski system partyjny jest jedynym z najstabilniejszych w Europie - Jedynka - polskieradio.pl