15 sierpnia jest dniem szczególnym w historii Polski: 101 lat temu została zatrzymana sowiecka nawała na Polskę. Doskonale zaplanowany i przeprowadzony kontratak nie tylko obronił niepodległość świeżo odrodzonego kraju, ale odwrócił układ sił w tej wojnie.
Bitwa Warszawska została uznana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. Właściwie wszyscy historycy zgodnie potwierdzają, że przełamanie obrony i zajecie Warszawy groziło zalaniem zachodniej Europy przed zagony bolszewickiej armii.
- Bitwa Warszawska to ostatnia wielka bitwa Wojska Polskiego zakończona zwycięstwem, które było odniesione w bardzo trudnej sytuacji. Polska odradzała się po 123 latach rozbiorów - przypomniał szef MON.
Jak podkreślił polityk PiS zwycięstwo Polski w bitwie w 1920 roku to "sukces odniesiony dzięki całemu społeczeństwu".
- Oprócz żołnierzy rzesze ochotników przystępowały do Wojska Polskiego, żeby bronić nowo odrodzonej Ojczyzny. To był wysiłek całego społeczeństwa. Dziś jest on niedoceniany na zachodzie Europy, ale jest to zrozumiałe, dlatego, że to nie było wspólne doświadczenie całej Europy. To było nasze doświadczenie, które zapewniło pokój na 20 lat, do czasu rozwoju Niemiec rządzonych przez Hitlera, do czasu wszczęcia II wojny światowej. Kiedy tysiące kilometrów od Portugalii dzieją się sprawy, które są ważne dla całej Europy, to Portugalczycy ich nie przeżywają, a więc ich nie doceniają - zaznaczył.
- Rosja bolszewicka rozprzestrzeniała się na całą Europę. Ta nawała szła na Zachód. Gdyby nie Bitwa Warszawska, a potem Bitwa nad Niemnem to komunizm ogarnąłby całą Europę - podkreślił gość audycji.
Więcej w nagraniu.
Tytuł audycji: W otwarte karty
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)
Data emisji: 15.08.2021
Godzina emisji: 16.11
kmp
Szef MON: naszym zadaniem jest mówienie o wydarzeniach 1920 r., pokazywanie heroizmu żołnierzy - Jedynka - polskieradio.pl