Sasin: to rząd Tuska próbował sprzedać cały Lotos na rzecz podmiotów rosyjskich

Data publikacji: 20.11.2022 16:25
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 17:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jacek Sasin gościem Programu 1 Polskiego Radia
Jacek Sasin gościem Programu 1 Polskiego Radia, Autor - Jedynka/Wojciech Kusiński
- Opozycja chce straszyć Polaków i przykryć niewygodne fakty, ale to rząd Tuska próbował sprzedać cały Lotos na rzecz podmiotów rosyjskich i są na to dokumenty - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Według informacji Business Insider Polska, Bruksela postawiła warunek usunięcia z umów z Saudyjczykami klauzul ograniczających im sprzedaż aktywów Lotosu. Spółki zaprzeczyły tym informacjom. 

Wicepremier podkreślił, że nie może informować o szczegółach umowy między Orlenem a Saudi Aramco, ponieważ jest ona niejawna, to tajemnica handlowa. Zdaniem Jacka Sasina fuzja Lotosu i Orlenu jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i możliwości pozyskiwania paliwa. Minister zwrócił uwagę, że w procesie fuzji uczestniczyła Komisja Europejska, która stała na straży prawa antymonopolowego. - To KE narzuciła nam konieczność zbycia części akcji Rafinerii Gdańskiej, ale tylko mniejszościowego pakietu - powiedział wicepremier.

Minister aktywów państwowych przypomniał, że "nie jest możliwe niekontrolowane zbycie pakietu mniejszościowego przez Saudi Aramco bez zgody rządu". - Obowiązuje ustawa o ochronie strategicznych dla państwa inwestycji, która skutecznie chroni przed takim działaniem i to ustawa przyjęta przez nasz rząd - zaznaczył.

"Opozycja chce straszyć Polaków"

Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznał, że "nie mamy wpływu na politykę Saudi Aramco, ale to co możemy zrobić, to zadbać o polskie interesy - żeby nie zabrakło paliwa na stacjach i wyeliminować dostawy ropy rosyjskiej". 

- Skupiamy się na tym, na co mamy rzeczywisty wpływ. Duży w gospodarce może więcej. Długoterminowa umowa z Saudi Aramco daje nam poczucie bezpieczeństwa ws. dostawy surowców, bo w całej Europie jest niepokój o wystraczające ilości tych surowców. Nie możemy się uzależnić od dostaw z Rosji i w tym kierunku działamy, o czym świadczy m.in. gazoport w Świnoujściu i Baltic Pipe - powiedział.

Minister dodał, że ustawie towarzyszy rozporządzenie, które wymienia takie przedsiębiorstwa z nazwy. Poinformował ponadto, że będzie ono znowelizowane w związku z przejęciem Lotosu przez Orlen.

- Opozycja chce straszyć Polaków i pokryć niewygodne fakty, bo to rząd Tuska próbował sprzedać cały Lotos na rzecz podmiotów rosyjskich i są na to dokumenty - dodał Jacek Sasin.

PKN Orlen wynegocjował z Saudi Aramco, że koncern ten kupi 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie.

Jak informował wtedy PKN Orlen, dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen - już po przejęciu Lotosu - zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

POSŁUCHAJ

41:55

Fuzja Orlenu i Lotosu. Sasin: to rząd Tuska próbował sprzedać cały Lotos na rzecz podmiotów rosyjskich (W otwarte karty/Jedynka)

Audycja: W otwarte karty

GośćJacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych

Data emisji: 20.11.2022

Godzina emisji: 15.10

dn

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.