Wielki Piątek w cieniu ataków na Jana Pawła II. Abp Jędraszewski: trzeba ten krzyż nieść godnie z Chrystusem

Data publikacji: 06.04.2023 23:30
Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 23:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że tegoroczna wielkopiątkowa droga krzyżowa będzie miała szczególne znaczenie. Nawiązał też do ostatnich ataków na Jana Pawła II. - W takich trudnych momentach Chrystus chce, żebyśmy byli solidarni z nim. Wtedy zaraz się okazuje, że hejt, te przykre słowa, to co nas miało upokorzyć, nas właściwie wzmacnia. Wszystko dzięki Chrystusowi - powiedział. Hierarcha był gościem programu "W otwarte karty", emitowanego jednocześnie w Programie 1 Polskiego Radia i TVP Info.

Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że w Wielki Piątek będzie uczestniczył w drodze krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pogoda - jak wskazał hierarcha - prawdopodobnie nie będzie rozpieszczała, a mimo to zjawi się tam kilkadziesiąt tysięcy ludzi z zupełnie różnych pokoleń.

- Pamiętam moje pierwsze spotkanie z Kalwarią Zebrzydowską w roli biskupa krakowskiego. Pogoda była wtedy fatalna, padał deszcz ze śniegiem. Ludzie tonęli w błocie, ale wcale z tego powodu nie narzekali. Oni uważali, że ta ziemia, która się przylepia do ich butów jest święta, dlatego przywiozą ją do swoich domów, wysuszą i będą ją sypali do swoich zagród i na swoje pola, uświęcając posiadłości. To jest cudowny obraz tego, że człowiek wchodząc w tajemnice przemijania Chrystusa, jego cierpienia i męki bierze coś z siebie, żeby to jego życie było bardziej głębokie, bardziej człowiecze, bardziej święte - powiedział abp Jędraszewski.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zaznaczył również, że Chrystus utożsamia się ze wszystkimi chorymi, biednymi, opuszczonymi i skrzywdzonymi. - Tu jest jakaś szczególna tajemnicza bliskość - podkreślił hierarcha.

- Wszyscy jesteśmy też z nim połączeni przez przemijanie, które niekiedy jest bardzo trudne i bolesne. Tutaj odwołam się do tego, co pisał Jan Paweł II niedługo przed swoją śmiercią w Tryptyku Rzymskim: "to przemijanie ma sens". Ale to nie dlatego, że myśmy go sobie nadali. Ten sens nam dał Chrystus, a my się w nim odczytujemy - powiedział.

"Chrystus chce, żebyśmy byli solidarni z nim"

Arcybiskup zauważył ponadto, że symbolika drogi krzyżowej ma też swoje nawiązania do ostatnich ataków na Jana Pawła II. - Trzeba ten krzyż nieść godnie z Chrystusem. On już przez to przeszedł godnie, jak nikt inny na świecie. Był czystą dobrocią i miłosierdziem, a wszystko to było przez ludzi szyderczo przekreślane. On tymczasem niósł to do końca z godnością - stwierdził hierarcha.

- W takich trudnych momentach Chrystus chce, żebyśmy byli solidarni z nim. Wtedy zaraz się okazuje, że ten hejt, te przykre słowa, to co nas miało upokorzyć, nas właściwie wzmacnia. Wszystko dzięki Chrystusowi - podkreślił abp Jędraszewski. 

Papież Franciszek w Wielki Piątek o 17.00 będzie przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra. Wieczorem poprowadzi nabożeństwo drogi krzyżowej w Koloseum. Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. W bazylice watykańskiej homilię wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego, 89-letni kardynał Raniero Cantalamessa.

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

38:12

Abp Marek Jędraszewski (W Otwarte Karty/PR1)

Zobacz także:

Audycja: "W otwarte karty"

Data emisji: 6.04.2023

Godzina emisji: 21.05

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.