Kanał na Mierzei Wiślanej dziś został oficjalnie otwarty. Choć mogłoby się wydawać, że głównym beneficjentem przekopu będzie port w Elblągu, to na budowie kanału skorzystają również okoliczne miejscowości. - To nie jest inwestycja tylko dla elbląskiego portu. To jest inwestycja, która wpłynie na rozwój wszystkich portów nadzalewowych. I to zarówno po stronie województwa warmińsko-mazurskiego, jak i po stronie województwa pomorskiego - zaznacza Arkadiusz Zgliński, dyrektor portu morskiego w Elblągu.
Dzięki przekopowi jednostki wodne będą mogły dotrzeć do portu w Elblągu bez konieczności przepływania przez zależną od Rosji Cieśninę Piławską. Jest to duże ułatwienie dla miłośników sportów wodnych, którzy chcą korzystać z dobrodziejstw Bałtyku. Formalnie Polskę i Rosję wiąże umowa dotycząca ich bander, to jednak różnie to wyglądało przy okazji przepływania przez Cieśninę Piławską. - Była zmiana wachty wśród oficerów, to już drugi protestował i cofał jednostki - mówi kpt. Henryk Malentowicz z elbląskiego klubu jachtowego. - Mówią, że przekop służy żeglarzom. Między innymi służy żeglarzom, natomiast służy generalnie temu, żeby nastąpił rozwój południowej części Zalewu Wiślanego. Chodzi o te miasta typu Tolkmicko, Suchacz, Frombork i Elbląg. Żeby ludzie wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli myśleć, jak robić interesy. Bo temu służy przekop: żeby bez przeszkód można było żeglować do innych krain na Morzu Bałtyckim - dodaje kapitan.
Czytaj również:
Źródło: Polskie Radio/YouTube
Korzyści dla turystyki
W gronie czekających na otwarcie kanału żeglugowego byli również rybacy, którzy poza sezonem połowów zasilają branżę turystyczną. - W tym momencie nie łapiemy ryb, zajmujemy się czymś innym. Spotykamy się z ludźmi, mamy z nimi większy kontakt, nie tylko z rybami. I na pewno to jest na sezon wakacyjny duże zróżnicowanie zarobków poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, na przykład przewozu pasażerów na drugą stronę kanału - ocenia Paweł Kozioł, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej zrzeszającej członków z powiatów elbląskiego i braniewskiego.
Z utworzenia nowej drogi wodnej do Bałtyku skorzystają z pewnością żeglarze, którzy od wielu pokoleń czekali na taką możliwość. - Zalew Wiślany jest wspaniałym akwenem. Tam można się wyszaleć i nauczyć wspaniałego żeglowania. Tym bardziej że teraz mamy już przekop Mierzei Wiślanej. Będzie to coś wspaniałego. Będzie wymiana turystyczna, i będzie nam łatwiej wypłynąć na zatokę i na morze - wymienia kpt. Władysław Woźniewski, komandor świętującego 75-lecie Klubu Sportów Wodnych.
Źródło: Polskie Radio/YouTube
Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką
Prowadził: Daniel Wydrych, Karolina Rożej
Materiał: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 17.09.2022
Godzina emisji: 6.00-9.00
qch
Mieszkańcy Elbląga i okolic o przekopie Mierzei Wiślanej: to dla nas ogromna szansa - Jedynka - polskieradio.pl