Noc Muzeów 2023. Jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających?

Data publikacji: 13.05.2023 09:15
Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 09:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podczas Nocy Muzeów można odwiedzić m.in. gabinet prezesa Klubu Sportowego Tęcza z kultowego filmu "Miś"
Podczas Nocy Muzeów można odwiedzić m.in. gabinet prezesa Klubu Sportowego Tęcza z kultowego filmu "Miś", Autor - Jacek Szydlowski / Forum
W Noc Muzeów swoje podwoje otwierają muzea, galerie, teatry, instytucje publiczne i centra nauki, ale także miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Tylko w Warszawie w tym wydarzeniu bierze udział rekordowa liczba placówek, bo aż 270. Wśród nich są te najbardziej znane jak Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Wojska Polskiego, jak również te mniej znane. Co warto zobaczyć?
  • Noc Muzeów to tak naprawdę nazwa umowna, ponieważ wiele placówek otwiera się już w ciągu dnia i będzie dostępna dla zwiedzających aż do późnej nocy.
  • W Warszawie nocne wystawy przygotowały m.in. Muzeum Zimnej Wojny, Muzeum Kowalstwa, Muzeum Zegarów Polskich oraz Muzeum Azji i Pacyfiku.
  • W Krakowie Noc Muzeów została zaplanowana na 19 maja, natomiast we Wrocławiu i Poznaniu na 20 maja.

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zabierze zwiedzających na wystawę do odległych krain w… tanecznym rytmie. - W programie Nocy Muzeów znalazł się pokaz indonezyjskiego teatru cieni wayang kancil o 18.00. Natomiast o 19.00 pokaz tradycyjnego sundajskiego tańca topeng z jawy Zachodniej, następnie pokaz tańca kathak, pokaz klasycznego stylu Yang Taiji oraz pokaz tańca afgańskiego - zachęca Radosław Rasiński.

Z kolei fani kultowego filmu "Miś" powinni wybrać się do Ośrodka Sportu i Rekreacji warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Można tam będzie obejrzeć gabinet prezesa Klubu Sportowego Tęcza Ryszarda Ochódzkiego.

- W gabinecie prezesa Ochódzkiego będzie można m.in. obejrzeć słynną szafę i inne rekwizyty, które zostały przez obiekt wypożyczone do filmu "Miś" Stanisława Barei. To właśnie tutaj, w tym miejscu, niezapomniane "łubu dubu" wyśpiewał trener drugiej klasy Wacław Jarząbek - mówi Agnieszka Jaworska-Sarr.

Miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających

Noc Muzeów to także okazja do obejrzenia miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Można ją spędzić na przykład w schronie przeciwatomowym. - Schron to właściwie stanowisko dowodzenia obrony cywilnej - tłumaczy Ewa Karpińska z Huty ArcelorMittal.

- Zachowano pełne jego wyposażenie. Można więc oglądać nie tylko mundury obrony cywilnej z czasów PRL, ale także stare kaski, maski przeciwgazowe, łącznice telefoniczne, detektory skażenia chemicznego, systemy do filtrowania powietrza przed skażeniem - dodaje nasza rozmówczyni.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie też szansą, żeby wejść do zabytkowego kanału zaprojektowanego przez słynnego Williama Lindleya, na co dzień niedostępnej komory przelewu burzowego na warszawskiej Pradze. - Komora została zaprojektowana przez Williama Lindleya z myślą o funkcji pokazowej. Prowadzą do niej schody, a wewnątrz jest specjalny balkon, z którego można obserwować jak wygląda i jak działa przelew burzowy. Miejsce jest też klimatycznie oświetlone - zdradza Marek Smółka, rzecznik Wodociągów Warszawskich.

POSŁUCHAJ

04:19

Noc Muzeów 2023. Jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających? (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 13.05.2023 r. 

Godzina emisji: 7.33

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.