Pierwsza z nich to poseł endecji w latach 1919-35 Gabriela Balicka, która jako pierwsza Polka ukończyła studia z zakresu botaniki. Kolejna to Stefania Broniewska – żołnierz wyklęty, żona ostatniego komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych.
Czytaj też:
Trzecia działaczka narodowa to Alina Rossman z tajnej Organizacji Polskiej Obozu Narodowo-Radykalnego, która po 1939 roku założyła organizację kobiecą Orzeł Biały, przemianowaną na Wiarę i Wolę. W audycji przypominamy również nauczycielkę, działaczkę oświatową Zofię Sokolnicką, emisariuszkę Narodowej Demokracji przewożącą tajne informacje do Szwajcarii i Francji podczas I wojny światowej.
Narodowa Organizacja Kobiet
Wspomniane bohaterki były związane z Narodową Organizacją Kobiet założoną już w 1918 roku w celu szerokiego udziału kobiet w życiu publicznym.
- Na przełomie lat 20. i 30. Narodowa Organizacja Kobiet liczyła około 78 tysięcy członkiń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, i dodaje, że była to organizacja w pełni zarządzana przez kobiety.
- To była największa organizacja. Nieporównywalna swoją aktywnością, wielkością i rozłożeniem terytorialnym z jakąkolwiek inną strukturą organizacyjną, która grupowała kobiety - zaznacza rozmówca Doroty Truszczak. - Narodowa Organizacja Kobiet bardzo dbała o wewnętrzną autonomię działań, taką suwerenność posłannictwa na rzecz ojczyzny, Boga. Była to organizacja zdecydowanie katolicka, bardzo mocno odwołująca się do moralności chrześcijańskiej, budowania przestrzeni publicznej zgodnie z przykazaniami Bożymi i zgodnie z wielką miłością do Polski, którą panie te posiadały - dodaje.
Organizacja zdobyła kilka mandatów do parlamentu II Rzeczypospolitej. Działała do 1939 roku. W czasie II wojny światowej jej członkinie powołały Narodową Organizację Wojskową Kobiet związaną z Narodową Organizacją Wojskową.
Audycja powstała we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Dziedzictwo i pamięć
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)
Data emisji: 7.06.2022
Godzina emisji: 19.30
kh
Kobiety - działaczki narodowe. Jaką rolę odegrała Narodowa Organizacja Kobiet? - Jedynka - polskieradio.pl