Marie-Henri Beyle (1783-1842), czytelnikom na całym świecie lepiej znany pod pseudonimem Stendhal, żył i tworzył w epoce rozbuchanego romantyzmu - w swoich powieściach zajmował się, m.in., odwiecznym konfliktem między sercem i rozumem.
Do historii literatury przeszedł jako jeden z najwybitniejszych twórców realizmu: nurtu, w którym świat opisywany jest takim, jaki jest, ze wszystkimi nieprzyjemnymi komplikacjami i bez moralnych upiększeń. Co za tym idzie, bohaterowie Stendhala mają zwykle w życiu pod górkę i jeśli nie ponoszą spektakularnej klęski (czyli: nie kończą w grobie), to tylko dlatego, że albo sami okazują się sprytniejsi od bliźnich, albo mają po prostu więcej prozaicznego szczęścia.
"Lamiel" Stendhal pisał przez wiele lat. Nigdy jej nie ukończył. Powieść - zredagowana z pozostawionych, gotowych fragmentów i szkiców - została opublikowana kilkadziesiąt lat po śmierci autora, w czasach, gdy jego twórczość była już zaliczana do kanonu francuskiej literatury. Tytułowa bohaterka to - jak napisał tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński - "harde dziecko ludu o niepodległych instynktach, wcielenie kaprysu i woli, ciekawości i znudzenia".
Fabuła rozgrywa się na francuskiej prowincji, następnie w Rouen i Paryżu, w epoce restauracji rządów Burbonów, po upadku cesarza Napoleona, w arystokratycznym środowisku, gdzie Lamiel, z racji pochodzenia i wychowania, jest kimś obcym i pogardzanym. Dzięki swojej urodzie i bezwzględności zrobi oszałamiającą karierę…
Lamiel cz. I #01 | Stendhal | Audiobook po polsku Źródło: Radiobook/YouTube
Czytaj także:
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
kk/wmkor
Nowy "Radiobook": Stendhal - "Lamiel" cz. I [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl