Mundurówki w powszechnym systemie emerytalnym?

Data publikacji: 13.05.2011 15:50
Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 15:50
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kierowcy mogą sprawdzać przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe, datę popełnienia wykroczenia, uzyskać informację o pojeździe, miejscu popełnienia wykroczenia czy o liczbie tzw. punktów tymczasowych
Kierowcy mogą sprawdzać przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe, datę popełnienia wykroczenia, uzyskać informację o pojeździe, miejscu popełnienia wykroczenia czy o liczbie tzw. punktów tymczasowych, Autor - fot. KWP w Olsztynie

POSŁUCHAJ

Mundurówki były w TK, ale je wycofano. Rzecznik Praw Obywatelskich chciał by Trybunał Konstytucyjny sprawdził czy emerytury mundurowe nie naruszają zasad równości i sprawiedliwości społecznej, ale po kilku miesiącach wniosek wycofał.

Wniosek złożył poprzedni rzecznik Janusz Kochanowski, a zdanie zmieniła obecenie zasiądająca w tym fotelu Irena Lipowicz. - Rzecznik postanowił wycofać wniosek  bo Trybunał Konstytucyjny, wypowiadając się w zupełnie innych sprawach, które częściowo dotyczyły służb mundurowych i tam stwierdził, że to, że istnieje osobny system emerytalny dla służb mundurowych nie narusza tych zasad - tłumaczy Aleksandra Fandrejewska z "Rzeczpospolitej"

Tymczasem ekonomiści z Rady Gospodarczej doradzającej premierowi przygotowali nowe rozwiązanie. Proponują włączenie służb mundurowych do systemu powszechnego z zachowaniem praw nabytych pracujących już funkcjonariuszy.

Obowiązujący system emerytur mundurowych jest bardzo drogi. Służby mundurowe nie płacą żadnych składek więc pieniądze na emerytury pochodzą w całości z budżetu państwa. A, że funkcjonariusze mają prawo do emerytury po 15 latach pracy bez względu na to ile mają lat więc świadczenia wypłacane są przez długi okres.


 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.