Organizacje przedsiębiorców uważają, że powołanie instytucji Rzecznika jest obecnie nieuzasadnione.
Bardziej istotne, jak podkreślają, jest spójny system stanowienia prawa, jakość tworzonych przepisów czy samo nastawienie względem przedsiębiorców. Bo to, z czym obecnie mają największy problem, to właśnie niespójny system przepisów podatkowych, które są różnie interpretowane czy system wymiaru sprawiedliwości -zauważa Arkadiusz Pączka, dyr Centrum Monitoringu Legislacji organizacja Pracodawcy RP
-Można się pokusić o stwierdzenie, że bardziej od Rzecznika Przedsiębiorców, byłoby kluczowe nastawienie ministra finansów czy sprawiedliwości względem przedsiębiorców i środowiska biznesowego.
I choć badania przeprowadzone wśród przedsiębiorców pokazują, że aż blisko 70 proc. z nich chce swojego rzecznika, to zdaniem ekspertów, byłoby to bardziej hasło, niż realny wpływ na problemy polskich firm.
W Polsce mamy już Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich. Absurdem byłoby tworzenie teraz kolejnej instytucji Rzecznika Przedsiębiorców -dodaje Lech Pilawski, dyr generalny Polskiej Konfederacji Lewiatan.
-Za chwilę, mielibyśmy rzecznika kolejarzy, a może jeszcze nauczycieli, osób patrzących w lewo albo patrzących w prawo. To jest działanie absurdalne. Państwo powinno być sprawne.
Zdaniem ekspertów, wystarczy rozszerzyć kompetencje już istniejącego Rzecznika Praw Obywatelskich i zwiększyć jego budżet tak, by mógł się zajmować również sprawami przedsiębiorców.
W ubiegłym roku trafiły do niego dwie takie sprawy. Tymczasem, liczba źle i fałszywie oskarżonych przedsiębiorców, postępowań, które ciągną się latami na skutek niedbałości sądów albo prokuratury, a potem umarzanych spraw jest znacząco większa –zauważa Lech Pilawski.
Ale to, jak podkreśla ekspert, jest już kwestią edukacji i dobrego prawa.
Rozmawiał Krzysztof Rzyman.
Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:
Czy potrzebny jest Rzecznik Praw Przedsiębiorców? - Jedynka - polskieradio.pl