"I otworzyło się niebo...". Wystawa poświęcona restauracji fresków Franciszka Ecksteina

Data publikacji: 27.04.2023 07:00
Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 09:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 28 kwietnia do 28 czerwca w Stajniach Kubickiego - w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 28 kwietnia do 28 czerwca w Stajniach Kubickiego - w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Autor - Instytut Polonika
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę multimedialną pt. "I otworzyło się niebo...", poświęconą restauracji fresków Franciszka Ecksteina w dawnym kościele jezuitów we Lwowie, obecnie cerkwi garnizonowej śś. Apostołów Piotra i Pawła. Patronat honorowy nad ekspozycją objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Polskie Radio objęło wystawę patronatem medialnym.

Prace przywracające pierwotny blask iluzjonistycznym malowidłom Franciszka Ecksteina - niezwykle kunsztowne i staranne, często wykonywane z wykorzystaniem zaawansowanych, nowoczesnych technologii - prowadzone były przez dziewięć lat, siłami polsko-ukraińskiego zespołu fachowców.

- To niebo otworzyło się na początku grudnia 2021 roku, kiedy zakończył się projekt konserwatorski w dawnym kościele jezuitów, czyli obecnie cerkwi garnizonowej śś. Piotra i Pawła we Lwowie. Trwał prawie dziewięć lat i zakończył się dosyć spektakularnym widokiem, bo rzeczywiście nad głowami tych, którzy przyszli do kościoła na uroczystość z okazji zakończenia projektu, naprawdę otworzyło się niebo - mówi w audycji "Skarby kultury polskiej" w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak.

POSŁUCHAJ

09:40

Anna Stempniak rozmawia z dyrektor narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

- Widzimy tutaj, co się dzieje w niebie, widzimy różne sceny związane ze świętymi - przede wszystkim z patronami kościoła Świętymi Piotrem i Pawłem - ale też na sklepieniu pojawiają się różni święci związani z historią zakonu jezuitów. Są też takie postaci i twory, które mogą być nieco zaskakujące - zdradza rozmówczyni Anny Stempniak. - To malarstwo robiące wrażenie trójwymiarowego, że niemalże możemy wejść między te postacie i razem z nimi frunąć w stronę otwartych nad nami niebios - dodaje. 

- Dzisiaj otwarcie tego nieba ma też symboliczne znaczenie, bo cerkiew garnizonowa we Lwowie stała się jednym z tych kościołów, gdzie niestety najczęściej odbywają się pogrzeby żołnierzy ukraińskich, którzy zginęli na froncie. Jest to bardzo symboliczne, że właśnie pod tym otwartym niebem te niezwykle trudne i ciężkie momenty ludzie przeżywają, a pogrzeby w tym kościele są właściwie niemal codziennie - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Franciszek Eckstein był w Polsce prekursorem tzw. malarstwa kwadraturowego i iluzjonistycznego, charakterystycznego dla epoki baroku. Wykonał on na kolebkowym sklepieniu kościoła jezuitów kompozycję malarską poświęconą dwóm apostołom: św. Piotrowi i św. Pawłowi. Artysta zmarł w czasie realizacji prac w 1741 roku. Ukończył je jego syn Sebastian Eckstein.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od piątku 28 kwietnia do 28 czerwca w Stajniach Kubickiego - w Muzeum Łazienki Królewskie, a Polskie Radio objęło ją patronatem medialnym.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika)

Data emisji: 26.04.2023

Godzina emisji: 23.42

Jedynka/IAR/kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.