Raport Białoruś

Białorusini skazani za szpiegostwo na rzecz Litwy. Mieli tworzyć siatkę wywiadowczą w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 20:16
Dwaj Białorusini zostali zatrzymani w 2012 roku, skazano ich na 10 i 8 lat więzienia. Jeden z nich to były wojskowy. Według KGB miał zbierać informacje o białoruskiej obronie lotniczej. Jeden z nich to były wojskowy, o drugim brak informacji.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): zatrzymano dwóch Białorusinów za szpiegostwo na rzecz Litwy, m.in. w lotnictwie i obronie przeciwlotniczej
Siedziba KGB w Mińsku
Siedziba KGB w MińskuFoto: Wikipedia/CC/Lamede

Dwaj obywatele Białorusi o nazwiskach A. Fienzielau i E. Kaczura zostali skazani na więzienie za szpiegostwo na rzecz Litwy. Pierwszy ma odbywać wyrok 10 lat pozbawienia wolności, a drugi 8 lat.

Obaj byli zatrzymani w ubiegłym roku. Proces odbywał się w Sądzie Wojskowym Białorusi. Wyrok zapadł w poniedziałek. We wtorek 31 grudnia poinformowały o tym mińskie media.

Fienzielau to były białoruski wojskowy, który w 2002 roku zamieszkał na Litwie.  Według wcześniejszych komunikatów KGB "otrzymał od litewskiego wywiadu wojskowego zadanie utworzenia na Białorusi sieci agenturalnej, mogącej gromadzić informacje o funkcjonowaniu sił powietrznych oraz obrony przeciwlotniczej". Już jako rezydentowi litewskie służby specjalne udzieliły mu - twierdzi KGB - wsparcia finansowego na uruchomienie w Białorusi projektu komercyjnego. Takie informacje uzyskała obecnie od KGB agencja Interfax-Zapad. Na razie brak informacji o drugim skazanym.

Dwóch mężczyzn zatrzymano w marcu 2012 r. - Przeprowadzone przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) działania operacyjno-poszukiwawcze oraz śledcze pozwoliły uzyskać niepodważalne dowody ich przestępczej działalności - powiedział rzecznik KGB Artur Strech.

W trakcie działań operacyjnych skonfiskowano "nośniki elektroniczne oraz inne przedmioty i materiały dowodzące ich szpiegowskiej działalności" - informowało KGB. Według ekspertów "materiały zgromadzone i przygotowane do przekazania litewskim służbom specjalnym to informacje stanowiące tajemnicę państwową Republiki Białoruś".

Białoruska obrona przeciwlotnicza współpracuje z rosyjskimi silami zbrojnymi. Wedug KGB działalność szpiegowska zatrzymanych miała na celu otrzymanie tajnych informacji również na temat wspólnego systemu obrony w ramach Państwa Związkowego Rosji i Bialorusi.

Wilno o wiadomościach z Białorusi

Wilno na razie nie komentuje informacji o wyroku. Litewskie MSZ oświadczyło, nie otrzymało żadnych informacji na ten temat od białoruskich instytucji.

Z kolei litewskie MON zaznacza, że żaden współpracownik systemu obrony Litwy nie został zatrzymany za granicą. - Nie możemy komentować decyzji sądów innego państwa , zwłaszcza jeśli zarzuty są stawiane obywatelom innych państw niż Litwa. Możemy potwierdzić, że żaden urzędnik lub ani współpracownik systemu obronnego , nie został aresztowany ani oskarżony o nielegalną działalność w innym kraju – powiedziała litewskiej agencji BNS przedstawicielka MON Litwy Wiktoria Cieminite .
Członek litewskiej parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony Arwidas Anuszauskas powiedział litewskim mediom, że oceniając takie informacje trzeba uwzględniać autorytarny charakter reżimu białoruskiego .

-  Zazwyczaj w takich przypadkach żaden kraj ani żadne służby nie komentują sprawy. To jedna rzecz. Druga rzecz:  w swoim czasie była informacja o zatrzymaniu dwóch Białorusinów oskarżonych o takie działania , ale znając charakter białoruskiego reżimu , trzeba mieć bardzo powściągliwe podejście do oceny takich informacji  - powiedział Anuszauskas, który jest byłym szefem litewskiej parlamentarnej komisji  bezpieczeństwa narodowego i obrony.

Myśliwce z Rosji rakiety Tor-M2 na Białorusi >>>

PAP/IAR/belta.by/Interfax-Zapad/ru.delfi.lt/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Polacy lamentowali podczas ćwiczeń Zapad, bo chcą dostać tarczę antyrakietową

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:26
Białoruś spokojnie podchodzi do zbliżających się manewrów NATO w odróżnieniu od nerwowej reakcji Zachodu na białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad-2013 - oświadczył w piątek Aleksander Łukaszenka, wymieniając m.in. Polskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja sprzeda Białorusi cztery systemy przeciwlotnicze S-300

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 23:22
Białoruś kupi od Rosji cztery kompleksy rakiet S-300 PMU1. Decyzję podjęto podczas spotkania ministrów obrony Rosji i Białorusi, które odbyło się w tym tygodniu. Eksperci zastanawiają się, czy na Białoruś mogą trafić rakiety Iskander.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pierwsze samoloty z Rosji wylądują wkrótce w Baranowiczach"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 18:20
Pierwsze 4 rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27 pojawią się na Białorusi w najbliższych dniach, do Baranowicz dotrze też rosyjski personel techniczny – takie informacja uzyskała agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cztery rosyjskie myśliwce wylądowały na Białorusi. Początek rosyjskiej bazy?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 20:15
Pierwsze cztery rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27 wylądowały na lotnisku wojskowym w Baranowiczach na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjskie myśliwce na Białorusi. ”Próba zastraszenia Europy, ze względu na Ukrainę”

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 21:04
Białoruski polityk opozycyjny Ryhor Kastusiau uważa, że przylot rosyjskich myśliwców na Białoruś może mieć związek z wydarzeniami w Kijowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myśliwce z Rosji i rakiety Tor- M2 na Białorusi. Będą patrole rosyjskie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:52
Rosyjskie Su-27P wylądował w Baranowiczach. Tam też trafiła z Rosji trzecia z kolei bateria Tor-M2. Zaczęły się wspólne rosyjsko-białoruskie patrole rosyjskie, a w przyszłości Rosjanie będą mogli przeprowadzać patrole samodzielnie.
rozwiń zwiń