Raport Białoruś

Łukaszenka chce "czynić wszystko dla pokoju na Ukrainie". Pochwalił nawet UE i OBWE...

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 16:11
Przywódca białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka zapewnił, że Białoruś będzie nadal czynić wszystko, co możliwe, na rzecz pokoju na Ukrainie. Wyraził też aprobatę dla podpisanego w piątek w Mińsku protokołu o zawieszeniu broni w Donbasie.
Uczestnicy rozmów w Mińsku. Premier samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnicki pierwszy od prawej. Następnie: ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow, przedstawicielka OBWE Heidi Tagliavini, premier samozwańczej Donieckiej Rep. Lud. Aleksander Zacharczenko i były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma
Uczestnicy rozmów w Mińsku. Premier samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnicki pierwszy od prawej. Następnie: ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow, przedstawicielka OBWE Heidi Tagliavini, premier samozwańczej Donieckiej Rep. Lud. Aleksander Zacharczenko i były prezydent Ukrainy Leonid KuczmaFoto: PAP/EPA/VITALY ZALESSKY

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

- W Białorusi z aprobatą przyjęto podpisanie 5 września przez grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE protokołu o wstrzymaniu ognia przez walczące ze sobą siły w Donbasie. Ta długo wyczekiwana nowina budzi nieśmiałą nadzieję na osiągnięcie pełnego i nieodwracalnego pokoju w tym regionie - głosi sobotnie oświadczenie Łukaszenki.

Łukaszenka podkreślił, że konflikt na Ukrainie był dla jego kraju w ostatnim czasie najbardziej niepokojącym problemem, gdyż powstało zagrożenie nie tylko dla regionalnej, ale także międzynarodowej stabilności. - Bez przesady można powiedzieć, że wojna realnie zamajaczyła na progu naszego wspólnego europejskiego domu - zaznaczył.

- Jesteśmy dumni, że ten pokojowy proces zainicjowano w Mińsku, na ziemi białoruskiej. Nadal będziemy robić wszystko, co możliwe, w imię pokoju w bratnim kraju - zapewnił.

Łukaszenka zastrzegł jednak, że podpisanie protokołu "to dopiero pierwszy krok na długiej i trudnej drodze". - Należy jeszcze pokonać mnóstwo przeciwności i przeszkód, aby proces mińskiego pokoju stał się nieodwracalny - powiedział.

Według niego należy kontynuować pracę grupy kontaktowej, być może zwiększając jej kompetencje i szczebel w celu wdrożenia w życie osiągniętych porozumień.

Łukaszenka dziękuje UE i chwali OBWE

Łukaszenka podziękował za inicjatywy i propozycje prezydentom Rosji i Ukrainy, Władimirowi Putinowi oraz Petrowi Poroszence, prezydentowi Kazachstanu i tzw. separatystom, ale także z uznaniem wypowiedział się o wysiłkach liderów czołowych państw UE, bez których - jak podkreślił - nie byłoby możliwe osiągnięcie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

Pozytywnie ocenił również "tytaniczną pracę" grupy kontaktowej. - To zresztą jeden z nielicznych przypadków, gdy OBWE odegrała dokładnie taką rolę, dla jakiej ją tworzono, i wniosła konkretny wkład w zapewnienie regionalnego pokoju i bezpieczeństwa - dodał.

Przedstawiciele Ukrainy oraz samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska podpisali w piątek na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w Mińsku protokół o zawieszeniu broni w Donbasie od godz. 18 (17 czasu polskiego). Ukraiński prezydent Petro Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach kraju. Separatyści z kolei zastrzegli, że podpisanie protokołu o wstrzymaniu ognia nie oznacza, iż rezygnują z dążeń do odłączenia się od Ukrainy.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Oświadczenie Łukaszenki na stronie przywódcy białoruskiego państwa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś i Rosja zawsze będą razem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:15
Gospodarz Kremla pojechał do Mińska na obchody 70 rocznicy wyzwolenia Białorusi spod hitlerowskiej okupacji. Wziął udział w otwarciu Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o Ukrainie: to Wujek Sam popycha nas do tej masakry

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:55
Przywódca białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka ocenił, że Stany Zjednoczone mają swój udział w konflikcie na Ukrainie. Opowiedział się również za większą samodzielnością ukraińskich regionów. Mówił o tym w wywiadzie dla telewizji Rossija 1, który ma zostać wyemitowany wieczorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: nasili się konfrontacja na wschodzie Europy, Białoruś będzie musiała podjąć nieprzyjemne decyzje

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 15:32
Decyzje podjęte w piątek na szczycie NATO w Newport oznaczają nasilenie konfrontacji w Europie Wschodniej - ocenił niezależny politolog białoruski Waler Karbalewicz. Nie wyklucza, że spodziewać się można decyzji o rozmieszczeniu struktur wojskowych na Białorusi.
rozwiń zwiń