Raport Białoruś

Łukaszenka zarzuca Rosjanom bandyckie metody konkurencji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 23:34
Aleksander Łukaszenka odniósł się do swego niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw białoruskich towarów do Rosji. Mówił również o tym, że nie zamierza nigdzie posyłać żołnierzy białoruskich w charakterze sił pokojowych.
Protest przeciw rosyjskiej aneksji Krymu - Petersburg, 8 marca 2014 roku
Protest przeciw rosyjskiej aneksji Krymu - Petersburg, 8 marca 2014 rokuFoto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Aleksander Łukaszenka zarzucił w poniedziałek Rosjanom stosowanie "bandyckich metod" konkurencji. Mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami w Mińsku.

- Nie mogą z nami konkurować ani jakością, ani ceną, ani pod względem zorganizowania. Dlatego stosują takie administracyjne, czasem bandyckie metody - oświadczył Łukaszenka, odnosząc się do swego niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw białoruskich towarów do Rosji.

Według Łukaszenki takie spory między państwami będą się zdarzać także w przyszłości. - Tylko w bajce może się zdarzyć, że nie będziemy mieć w ogóle żadnych sporów- oznajmił.
Podkreślił przy tym, że Białoruś jest do tego gotowa. - Jesteśmy ludźmi zahartowanymi - zaznaczył.
Rosyjski Rossielchoznadzor w dniach 24-26 listopada wydał zakaz importu do Rosji wyrobów mięsnych z 10 białoruskich zakładów. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego uzasadniła to wykryciem w produktach z Białorusi szkodliwych substancji.
Od 30 listopada zakazano także tranzytu towarów z Białorusi przez Rosję do krajów trzecich bez kontroli w rosyjskich punktach granicznych. Według danych Rossielchoznadzoru ciężarówki jadące tranzytem do Kazachstanu przez Białoruś i Rosję faktycznie są rozładowywane na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Na początku grudnia Łukaszenka obwinił w związku z tym Rosję o naruszenie norm Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu.
Łukaszenka w poniedziałek zaprzeczył też, by Białoruś zamierzała wysłać gdziekolwiek białoruskich żołnierzy jako siły pokojowe.
- Jeśli nasi żołnierze gdzieś pojadą jako siły pokojowe, to wiedzcie, że ja pojadę jako pierwszy. I mój starszy syn, który teraz zajmuje się tymi problemami, tak samo tam będzie. Nie zamierzam nikogo nigdzie wysyłać, a już jestem atakowany przez krytyków - oznajmił.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Rosja pogrąża Białoruś, ciągnie w dół swego sojusznika"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 18:32
Białoruś odczuwa skutki problemów finansowych Rosji. Mińsk dostaje coraz mniej dolarów za towary sprzedawane do Rosji, a starając się zachować liczbę dewiz, osłabia rubla białoruskiego - tłumaczy Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoficjalna dewaluacja. Dolar na Białorusi nagle podrożał o jedną czwartą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 19:03
Bank Narodowy Białorusi podjął działania w celu ochrony rynku walutowego. Białoruski rubel stracił na wartości w stosunku do walut zagranicznych, ale oficjalnej dewaluacji nie ogłoszono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś w handlu z Rosją przechodzi na dolary

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 21:58
Białoruski wicepremier Michaił Rusyj poinformował, że udało się uzgodnić ze stroną rosyjską ustalanie cen w dolarach - pisze o tym agencja Interfax.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zablokowano dostęp do niezależnych portali internetowych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 21:06
Nie ma dostępu do niektórych popularnych niezależnych portali informacyjnych. Na dokładkę resort gospodarki Białorusi zablokował też szereg sklepów online. Białorusini zostali zaskoczeni dewaluacją "w rękawiczkach", a w kantorach nie ma euro i dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: aresztowano cztery osoby za handel walutami

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:57
Na Białoruś powrócił zapomniany zawód tzw. ”cinkciarza”, czyli osoby nielegalnie wymieniającej waluty. To wynik zawirowań na miejscowym rynku walutowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bank Światowy przyznał Białorusi 250 mln dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 18:55
Pieniądze są przeznaczone na na modernizację tranzytowego korytarza transportowego Białorusi, który rozpoczyna się przy granicy z Polską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert PISM: Łukaszenka prewencyjnie przykręca śrubę, uderza w potencjalnie niebezpieczne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 19:13
Aleksander Łukaszenka w obliczu kryzysu wyraźnie zaostrza politykę - tak Anna Maria Dyner komentuje represje białoruskich władz wobec niezależnych portali informacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś przyłączyła się od 1 stycznia do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej Putina

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 04:00
Rosja i cztery inne państwa poradzieckie sfinalizowały we wtorek 24 grudnia w Moskwie utworzenie nowego sojuszu gospodarczego - Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Powstał on na bazie Unii Celnej. Odbył się też szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruble rosyjski i białoruski coraz bardziej tracą na wartości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 17:00
Rosyjskie media mocne wahania kursu rubla tłumaczą mniejszym zainteresowanie graczy na giełdzie walutowej w Moskwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: mniejsza prowizja przy kupnie obcej waluty

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 15:16
Bank Narodowy Białorusi obniżył w poniedziałek prowizję przy kupnie waluty przez ludność z 30 do 20 proc. Jednocześnie wzrósł kurs dolara. Są to pierwsze zmiany na rynku walutowym Białorusi po zdymisjonowaniu w sobotę dotychczasowej prezes banku Nadziei Jermakowej.
rozwiń zwiń