Raport Białoruś

Łukaszenka: Białoruś będzie dążyć do normalizacji stosunków z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 11:00
Białoruś będzie dążyć do normalizacji stosunków z Zachodem - oświadczył we wtorek Aleksander Łukaszenka, przedstawiając nowego szefa swojej administracji Aleksandra Kosinca. Dodał, że "Białoruś nie będzie działać na szkodę bratniej Rosji", a od 1 stycznia funkcjonować będzie w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej z Rosją i Kazachstanem.
Budynek rządu i jednocześnie parlamentu w Mińsku na Białorusi. Przed nim stoi pomnik Włodzimierza Lenina
Budynek rządu i jednocześnie parlamentu w Mińsku na Białorusi. Przed nim stoi pomnik Włodzimierza LeninaFoto: fot. Wikipedia/CC/Nuno Godinho

- Graniczymy z Zachodem i nie chcemy żadnych konfliktów, ani politycznych, ani dyplomatycznych. Połowa naszego handlu przypada na Zachód. Jeśli Zachód wyciągnie do nas rękę w celu współpracy, to trzeba to wykorzystać. Będziemy dążyć do normalizacji stosunków z Zachodem - powiedział 30 grudnia.
Według niego w stosunkach z Zachodem zachodzą pozytywne tendencje w sferze zarówno politycznej, jak i gospodarczej. "Kontynuujmy działania w tym kierunku" - zaapelował.
Zaznaczył jednak, że w żadnym wypadku Białoruś nie może dopuścić do wywierania na nią nacisków. - Ani z Zachodu, ani ze Wschodu presja jest niedopuszczalna, szczególnie wobec zbliżających się wyborów - oświadczył, nawiązując do wyborów prezydenckich na Białorusi, które mają się odbyć na jesieni 2015 r.
Odnosząc się do stosunków z Rosją, podkreślił: "Nikt na świecie nie zastąpi nam dziś Rosji. Białoruś nie będzie działać na szkodę bratniej Rosji".
Łukaszenka ocenił, że sytuacja geopolityczna na świecie oraz wokół Białorusi staje się coraz trudniejsza, a przyszły rok będzie dla jego kraju kluczowy pod wieloma względami. Jak podkreślił, w przyszłym roku stanie się rzeczywistością Eurazjatycka Unia Gospodarcza. - Tu nie wolno dopuścić do uszczerbku własnych interesów - zaznaczył.
Szef białoruskiego państwa przedstawił we wtorek także nowego szefa Banku Narodowego Pawła Kaławura. Podkreślił przy tym, że strategicznym zadaniem banku centralnego jest obecnie wzmocnienie zaufania do białoruskiego rubla.
- To oznacza ograniczenie dolaryzacji gospodarki.() Ludzie po otrzymaniu pensji nie powinni rzucać się do kantorów i sklepów, żeby pozbyć się rubli - powiedział.
Łukaszenka zdymisjonował w sobotę premiera Michaiła Miasnikowicza, który pełnił urząd od 2010 roku, a ponadto m.in. trzech wicepremierów, ministrów przemysłu, gospodarki, ds. podatków oraz oświaty, a także szefową banku centralnego i szefa swojej administracji.
W poniedziałek oświadczył, że szykował zmiany w rządzie od pół roku. Podkreślił też, że tradycyjnie przeprowadza zmiany kadrowe w rok wyborów i zamierza je kontynuować do dnia głosowania oraz jeszcze po nim.
Dymisje ogłoszono tym razem w momencie zawirowań walutowych na Białorusi spowodowanych wprowadzeniem przez Bank Narodowy 20 grudnia 30-procentowej prowizji od kupna waluty przez ludność. Ponieważ bank pozostawił niezmienny kurs wymiany przy sprzedaży, spowodowało to pojawienie się nielegalnego rynku wymiany - oficjalnie sprzedawano bowiem ludności dolary za ponad 14 tys. rubli białoruskich, a kupowano - za ok. 11 tys.
W poniedziałek Bank Narodowy obniżył prowizję do 20 proc. Jednocześnie wzrósł kurs dolara. Pierwsze banki zaczęły kupować od ludności dolary po cenie zbliżonej do 14 tys. rubli już w poniedziałek.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Rosja pogrąża Białoruś, ciągnie w dół swego sojusznika"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 18:32
Białoruś odczuwa skutki problemów finansowych Rosji. Mińsk dostaje coraz mniej dolarów za towary sprzedawane do Rosji, a starając się zachować liczbę dewiz, osłabia rubla białoruskiego - tłumaczy Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoficjalna dewaluacja. Dolar na Białorusi nagle podrożał o jedną czwartą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 19:03
Bank Narodowy Białorusi podjął działania w celu ochrony rynku walutowego. Białoruski rubel stracił na wartości w stosunku do walut zagranicznych, ale oficjalnej dewaluacji nie ogłoszono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś w handlu z Rosją przechodzi na dolary

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 21:58
Białoruski wicepremier Michaił Rusyj poinformował, że udało się uzgodnić ze stroną rosyjską ustalanie cen w dolarach - pisze o tym agencja Interfax.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zablokowano dostęp do niezależnych portali internetowych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 21:06
Nie ma dostępu do niektórych popularnych niezależnych portali informacyjnych. Na dokładkę resort gospodarki Białorusi zablokował też szereg sklepów online. Białorusini zostali zaskoczeni dewaluacją "w rękawiczkach", a w kantorach nie ma euro i dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: aresztowano cztery osoby za handel walutami

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:57
Na Białoruś powrócił zapomniany zawód tzw. ”cinkciarza”, czyli osoby nielegalnie wymieniającej waluty. To wynik zawirowań na miejscowym rynku walutowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bank Światowy przyznał Białorusi 250 mln dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 18:55
Pieniądze są przeznaczone na na modernizację tranzytowego korytarza transportowego Białorusi, który rozpoczyna się przy granicy z Polską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert PISM: Łukaszenka prewencyjnie przykręca śrubę, uderza w potencjalnie niebezpieczne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 19:13
Aleksander Łukaszenka w obliczu kryzysu wyraźnie zaostrza politykę - tak Anna Maria Dyner komentuje represje białoruskich władz wobec niezależnych portali informacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś przyłączyła się od 1 stycznia do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej Putina

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 04:00
Rosja i cztery inne państwa poradzieckie sfinalizowały we wtorek 24 grudnia w Moskwie utworzenie nowego sojuszu gospodarczego - Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Powstał on na bazie Unii Celnej. Odbył się też szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruble rosyjski i białoruski coraz bardziej tracą na wartości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 17:00
Rosyjskie media mocne wahania kursu rubla tłumaczą mniejszym zainteresowanie graczy na giełdzie walutowej w Moskwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: mniejsza prowizja przy kupnie obcej waluty

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 15:16
Bank Narodowy Białorusi obniżył w poniedziałek prowizję przy kupnie waluty przez ludność z 30 do 20 proc. Jednocześnie wzrósł kurs dolara. Są to pierwsze zmiany na rynku walutowym Białorusi po zdymisjonowaniu w sobotę dotychczasowej prezes banku Nadziei Jermakowej.
rozwiń zwiń