Czesław Niemen urodził się w Starych Wasiliszkach, pod Grodnem. Miłośnicy jego twórczości spotkali się najpierw w Domu Kultury w miejscowości Wasiliszki, gdzie odbył się okolicznościowy koncert. Później udali się do Starych Wasiliszek, gdzie w rodzinnym domu Niemena mieści się muzeum piosenkarza.
Dyrektor Uładzimir Sieniuta powiedział Polskiemu Radiu, że tylko w ubiegłym roku placówkę odwiedziło dwa i pół tysiąca gości. - Przyjeżdżają do nas ludzie z Polski, Białorusi, Rosji i nawet z dalekiego kazachskiego Bajkonuru - mówi Sieniuta.
Czesław Niemen: więcej o artyście >>>
Lew Szprinz, moskiewski bukinista, który również przyjechał do Starych Wasiliszek, wspomina Niemena jako jednego z najważniejszych polskich muzyków. - Czesław Niemen jest nie tylko świetnym muzykiem, ale i osobą ważną dla całej generacji polskiej młodzieży- powiedział Szprinz.
Kościół w Starych Wasiliszkach: Niemen śpiewał tutaj w chórze, fot. Włodzimierz Pac
Uroczystości
Krytyk muzyczny Źmicier Padbiarezski z Mińska zaznacza, że piosenki Niemena są bliskie również Białorusinom. - W jego muzyce jest dużo takich motywów słowiańskich... Choć szczerze mówiąc on tworzył muzykę dla całego świata - podkreśla Padbiarezki.
Opowiedział jak przebiegały uroczystości. - Odbył się wielki koncert, który składał się z dwóch części. Najpierw w domu kultury w Wasiliszkach wystąpili miejscowi wykonawcy z programem literacko-muzycznym prezentującym jego życie i twórczość. Podczas programu wyświetlano na wielkim ekranie zdjęcia przedstawiające artystę w różnych okresach życia. Potem wystąpił z koncertem chór ze szkoły muzycznej w Grodnie, do której swego czasu chodził Niemen - powiedział krytyk muzyczny, który jest też członkiem koła miłośników twórczości Niemena z Mińska. Podczas uroczystości wręczono dyplomy od miejscowego wydziału ideologii, kultury i ds. młodzieży ludziom, którzy pomagają muzeum powstałemu w rodzinnym domu Wydrzyckich w Starych Wasiliszkach. - Wyróżniono m.in. nasze koło miłośników twórczości Niemena, (reżyserkę filmu dokumentalnego o Niemenie) Wierę Sawiną i miejscową dziennikarkę Ałłę Bibikawą - zaznaczył Padbiarezski.
Źmicier Padbiarezski.podkreśla, że piosenki kompozytora zna na Białorusi wiele osób. - Z twórczością Niemena Białorusini zapoznawali się na trzy sposoby: przez program 1. Polskiego Radia, który w latach 70. był bardzo dobrze odbierany na Białorusi na długich falach, przez płyty gramofonowe, które były przywożone z Polski, a potem dzięki koncertom, z którymi Niemen zaczął tu przyjeżdżać w połowie lat 70. - zaznaczył.
Rocznica urodzin Niemena jest świętowana na Białorusi od kilku dni. W środę odbyło się w Mińsku spotkanie z tej okazji, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaźni Białorusko-Polskiej.
Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach w czasach II Rzeczpospolitej. Po wojnie tereny te znalazły się w granicach Białorusi radzieckiej. Do Polski przyjechał w 1958 roku wraz z ostatnią falą przesiedleń Polaków ze Wschodu.
IAR/PAP/agkm