Raport Białoruś

Białoruskie media powołują się czasem i na serwisy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 05:00
Znane białoruskie media informacje o zaprzysiężeniu i przejęciu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi przez nowego prezydenta Polski czerpały także z serwisów Polskiego Radia.
Audio
  • Serwisy Polskiego Radia okazały się interesujące dla białoruskich mediów niezależnych. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Dziennikarze i wydawcy, którzy nie znają języka polskiego, wykorzystywali dostępne na stronie internetowej Polskiego Radia dla Zagranicy artykuły i cytaty w języku białoruskim i rosyjskim.

Największy białoruski portal internetowy TUT.BY informacje te podał częściowo za jedną z rosyjskich agencji prasowych. Jednak już życiorys Andrzeja Dudy został podany na podstawie serwisu Polskiego Radia. Z kolei cytaty z orędzia nowego polskiego prezydenta za Polskim Radiem wykorzystała czołowa gazeta internetowa "Nawiny" oraz niezależny tygodnik "Nasza Niwa".

W ostatnim czasie można zauważyć, że białoruskie media coraz chętniej sięgają do serwisu internetowego PR SA.

Dzięki temu mają dostęp do innego spojrzenia na wydarzenia w naszym kraju i na świecie niż punkt widzenia serwowany Białorusinom przez wszechobecne media rosyjskie.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rusyfikacja Białorusi. Coraz mniej dzieci uczy się po białorusku

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 12:28
Coraz mniej dzieci białoruskich uczy się w szkołach białoruskojęzycznych - alarmuje w piątek niezależny tygodnik "Nasza Niwa" na swojej stronie internetowej. Pismo porównało dane za 2010 rok z rokiem ubiegłym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: urzędnicy rusyfikują rodzinne miasto Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 20:48
Urzędnicy rusyfikują miasto Szkłów na wschodniej Białorusi - twierdzą niezależne białoruskie media. Zwracają uwagę, że w rodzinnym mieście Aleksandra Łukaszenki język białoruski jest usuwany z przestrzeni publicznej. A jako datę powstania miasta podano... rok spalenia go przez wojska moskiewskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Propaganda nowej generacji tworzy wizerunek ”fajnego” Putina i stabilnej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 19:45
Propaganda działa teraz inaczej niż za czasów zimnej wojny. Wykorzystuje sieci społecznościowe dla swoich celów. W Rosji tworzy wizerunek siły, promuje mit Putina-imperatora, pokazuje sceny wojenne tak, by kojarzyły się z kinem. A na Białorusi – stara się stworzyć wrażenie, że w kraju w ogóle nic się nie dzieje. O przemianach w propagandzie, jakie przeszła przeobrażenie i jak wygląda ona dzisiaj, pisze na swoim blogu działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka.
rozwiń zwiń