Raport Białoruś

Białoruś: MSW zapowiada ustawę zaostrzającą walkę z nielegalną imigracją

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 00:12
Białoruś przygotowuje ustawę w związku z kryzysem migracyjnym. Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) proponuje członkom koordynację w sprawie imigrantów.
Uchodźcy na granicy Grecji z Macedonią
Uchodźcy na granicy Grecji z MacedoniąFoto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

- Przyjęcie ustawy przewidującej dodatkowe środki umożliwiające przeciwdziałanie nielegalnej imigracji jest planowane na Białorusi – oświadczył w piątek wiceminister spraw wewnętrznych Białorusi Mikałaj Mielniczenka.

- W parlamencie zostanie rozpatrzona w drugim czytaniu ustawa, gdzie zostaną określone kierunki działalności, które pozwolą nam szczegółowo pracować z obywatelami państw obcych, a szczególnie z tymi, którzy planują odwiedzenie naszej republiki z niedobrymi zamiarami – oświadczył Mielniczenka.

Jak dodał, chodzi o „daktyloskopię, uproszczenie niektórych procedur oraz inne posunięcia, które pozwolą nam kontrolować napływ nielegalnej migracji”.

Zapewnił, że obecnie władze Białorusi mają pod kontrolą sytuację w sferze nielegalnej migracji.

ODKB postuluje zmiany

Tymczasem sekretarz generalny Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), Nikołaj Bordiuża oświadczył w piątek w Mińsku, że niepokojąca sytuacja w wielu krajach Europy związana z napływem uchodźców i nielegalnych imigrantów wymaga dodatkowej koordynacji ze strony państw członkowskich tej organizacji, skupiającej Rosję, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenię.

- Staliśmy się świadkami przesunięć tektonicznych w sferze migracji w państwach Europy, na południu, ogromnej liczby uchodźców ze stref konfliktów zbrojnych. Kraje ODKB powinny oceniać zmieniającą się sytuację i podjąć kroki w celu dodatkowej koordynacji swoich działań – powiedział.

Dodał, że napływ imigrantów na razie nie dotyczy bezpośrednio państw ODKB, ale powinny one być gotowe na wypadek zmiany sytuacji.

Zapowiedział też unowocześnienie systemu wymiany informacjami o sytuacji migracyjnej między krajami należącymi do organizacji.

- System wymiany informacjami istnieje w sposób stały. Chcemy jednak zrobić tak, by znajdował się on w rękach wyznaczonych na stałe osób, które byłyby zorientowane w temacie. Poza tym monitoring i wymiana danymi powinny się odbywać błyskawicznie, żeby można było uwzględniać nowe zjawiska i tendencje w sferze migracji – zaznaczył.

Według niego państwa europejskie próbują obecnie pozbyć się części imigrantów metodami ustawodawczymi i organizacyjnymi. „Nie wykluczamy, że ta fala migrantów wkrótce znajdzie się u naszych granic” – powiedział.

PAP/IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak