Za miesiąc kolejne centra zostaną uruchomione w Lidzie, Baranowiczach, Pińsku (zachodnia część kraju) i Mohylewie (wschód). Oprócz tego nadal będzie można składać wnioski wizowe w polskich konsulatach w Mińsku, Grodnie i Brześciu.
Wiele osób chce przyjechać na Światowe Dni Młodzieży
Marek Pędzich, kierownik wydziału konsularnego ambasady Polski w Mińsku wyraził nadzieję, że centra wizowe pomogą zmniejszyć kolejki pod polskimi konsulatami. W rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że jednym z powodów szybszego ich otwarcia było duże zainteresowanie obywateli Białorusi wyjazdami na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. - Do tej pory zarejestrowało się już ponad 5 tysięcy osób. Decyzją polskiego ministra spraw zagranicznych uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zostali zwolnieni z opłaty konsularnej za wizy - podkreślił konsul Pędzich.
Liczymy się z dużym napływem wniosków wizowych w związku z takimi wydarzeniami, jak Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Zapewne z Białorusi będzie chciało wziąć udział w tym wydarzeniu kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy osób – mówił Chabros.
Ma być prościej
Centra będzie obsługiwać firma VFS Global, która wygrała przetarg na tę usługę i jest już operatorem polskich centrów wizowych na Ukrainie, w Rosji i w Turcji. Na Białorusi firma prowadzi także centra wizowe innych państw Unii Europejskiej, m.in. Litwy, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii i Grecji.
- Osiem polskich centrów wizowych na Białorusi pozwoli na stworzenie siatki punktów, które będą mogły zajmować się procesem uzyskania polskich wiz. Do tej pory wizy można było dostać w Mińsku, w Grodnie i w Brześciu, czyli tylko w trzech miastach, co wiązało się z dwukrotną wizytą w urzędzie konsularnym – powiedział Chabros.
Jak zaznaczył, teraz wszystkie czynności organizacyjne na wstępnym etapie będzie mogło przejąć na siebie centrum wizowe, a obywatel nie będzie już musiał jechać dwukrotnie do jednego z trzech wspomnianych miast, co wiązało się z nakładami czasu i środków, tylko będzie mógł złożyć wniosek, a następnie odebrać paszport bliżej swojego miejsca zamieszkania.
400 tysięcy wiz rocznie
W centrach wizowych będzie można nie tylko złożyć wniosek o wizę, ale i uzyskać pomoc w jego wypełnieniu, zrobić zdjęcie czy ksero dokumentów oraz wykupić ubezpieczenie. VFS Global będzie pobierać za swoje usługi opłatę manipulacyjną wysokości 15 euro od wniosku, co obejmie także koszty pobierania danych biometrycznych.
- Zdecydowaliśmy się na otwieranie centrów według kolejności ich gotowości do otwarcia, nie wszystkich naraz (…), żeby usługi świadczone przez centra wizowe były dostępne jak najwcześniej– powiedział Chabros.
Kierownik wydziału konsularnego ambasady Polski w Mińsku Marek Pędzich podkreślił, że mimo wprowadzenia w czerwcu ubiegłego roku obowiązku pobierania danych biometrycznych udało się utrzymać liczbę wydanych polskich wiz na poziomie z 2014 r. – Białorusini uzyskali ich około 400 tys., z czego 270 tys. to wizy wielokrotne.
Szef VFS Global na Rosję i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw Prabuddha Sen zapewnił ze swej strony, że centra będą gotowe do wydawania dużej liczby wiz.
PAP/IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl