Raport Białoruś

Rosja i Białoruś "wypracują wspólną odpowiedź" NATO

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 10:00
- Porozumieliśmy się co do tego, że wspólnie będziemy opracowywać adekwatne środki reagowania - oznajmił szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, cytowany przez rosyjskie media, po rozmowach w Mińsku z rosyjskim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem.
Audio
  • Uładzimir Makeij na konferencji z szefem MSZ Rosji (AR)
  • Rosja i Białoruś ws. przybliżania infrastruktury NATO na wschód. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Wizyta szefa MSZ Rosji w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow i szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow i szef MSZ Białorusi Uładzimir MakiejFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Rosyjski minister oświadczył z kolei, że oba kraje "podzielają zaniepokojenie" faktem, że "koledzy z krajów NATO usiłują eskalować konfrontację, przenosząc infrastrukturę na wschód, w pobliże naszych granic". - Zarówno Rosja, jak i Białoruś nie są zwolennikami takiej konfrontacyjnej linii - opowiadamy się za tym, żeby w Europie były omawiane i realizowane zasady równego bezpieczeństwa dla wszystkich - oznajmił Ławrow, którego cytują białoruskie media.

Także odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa w Europie, Makiej oświadczył: "Nasi zachodni partnerzy prowadzą obecnie rozmowy o jakimś rozmieszczeniu dodatkowych kontynentów wojskowych w krajach, które są naszymi sąsiadami".

- W ramach naszego Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi) traktujemy to jako potencjalne wyzwanie - dodał.

Chodzi o odpowiedź na tarczę?

Od czwartku oficjalnie operacyjna jest amerykańska tarcza antyrakietowa zainstalowana w Rumunii. Z kolei w piątek w Redzikowie odbyła się uroczysta inauguracja budowy instalacji obrony przeciwrakietowej w Polsce. Baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem. Baza ma być gotowa do działania w 2018 roku.

Tego samego dnia prezydent Władimir Putin ostrzegł, że Rosja zmuszona jest myśleć o usuwaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, związanych z rozmieszczeniem w Europie systemu obrony przeciwrakietowej.

Ławrow spotkał się również z Aleksandrem Łukaszenką

Szef rosyjskiej dyplomacji spotkał się w Mińsku również z szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką i ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem.

Służba prasowa białoruskiego szefa państwa poinformowała, że omawiano kwestie dotyczące integracji i współpracy. Jednocześnie jednak zaznaczono, że "pozostają kwestie, nad rozwiązaniem których prace są kontynuowane".

Jakie propozycje przedstawiał Ławrow?

Białoruscy komentatorzy uważają, że minister Siergiej Ławrow mógł przekonywać władze w Mińsku do umieszczenia na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej lub rakiet Iskander, ewentualnie nawet broni jądrowej.

Według gazety internetowej "Nawiny", Rosję niepokoi nie tyle przesuwanie infrastruktury NATO na wschód, co budowa w Europie tarczy antyrakietowej. "Moskiewscy stratedzy obawiają się, że rozmieszczona tam broń może zestrzeliwać na starcie rosyjskie rakiety strategiczne".

PAP/IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Mińsk i Moskwa nie uzgodniły na razie cen gazu. Białoruś liczyła na obniżenie ceny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 08:00
Premierzy Rosji i Białorusi polecili swoim podwładnym kontynuowanie dialogu w celu ostatecznego ustalenia ceny gazu.
rozwiń zwiń