Raport Białoruś

Białoruś: Polacy na grobach żołnierzy AK z operacji "Ostra Brama"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 04:00
Polacy mieszkający na Białorusi pamiętali o przypadającej w ostatnich dniach 72. rocznicy operacji "Ostra Brama". Odwiedzili w niedzielę groby żołnierzy Armii Krajowej, którzy brali udział w wyzwalaniu Wilna z rąk okupanta hitlerowskiego, znajdujące się w obwodzie grodzieńskim.
Audio
  • Polacy na Białorusi odwiedzili groby żołnierzy Armii Krajowej, którzy polegli podczas operacji Ostra Brama. Relacja Włodzimierza Paca z Grodna (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, powiedział Polskiemu Radiu, że zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy AK z nowogródzkiego i białostockiego AK. - Byliśmy w Surkontach, Raduniu, Naczy, Zabłociu i Wiewiórce. Zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się za naszych bohaterów - powiedział Jaśkiewicz.

Wśród odwiedzających groby żołnierzy AK była również senator Małgorzata Kopiczko z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Powiedziała, że czuje dumę z tego, iż może zobaczyć miejsca, gdzie polegli AK-owcy oraz z tego powodu, że Polacy z Białorusi tak dbają o te miejsca pamięci.

- Bardzo ważna jest edukacja młodego pokolenia, żeby młodzi dowiedzieli się o tej naszej historii o tradycji. Bo to naprawdę daje nam i im przede wszystkim takie poczucie przynależności do naszego kraju, że są naprawdę Polakami- powiedziała senator Małgorzata Kopiczko.

W kolejnym dniu kontynuowano objazd grobów żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli podczas operacji Ostra Brama.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: szef MSW odsłonił tablicę pamięci "walczących z bandytami". Niezależny historyk: chodzi im o Armię Krajową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Tablicę upamiętniającą funkcjonariuszy, którzy polegli w walce z "nacjonalistycznym bandytyzmem" w latach 1944-47 odsłonięto w Lidzie w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Niezależny historyk uważa, że przez "bandytów" należy rozumieć AK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łączniczka AK: pamiętam, jak wkroczyli Sowieci

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 06:39
Pamiętam wkroczenie Sowietów we wrześniu 1939 r., wkrótce potem zaczęły się wywózki na Syberię – wspominała szefowa Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi Weronika Sebastianowicz. Miala wtedy osiem lat.
rozwiń zwiń