Raport Białoruś

Białoruś: ministrowie Gróbarczyk i Adamczyk o zacieśnieniu współpracy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 06:00
Memoranda w sprawie zacieśnienia współpracy z białoruskim ministerstwem transportu i komunikacji podpisali w poniedziałek w białoruskiej stolicy przedstawiciele polskiego rządu, ministrowie: Andrzej Adamczyk i Marek Gróbarczyk.
Audio
  • Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk: położenie Polski i Białorusi wymusza współpracę (IAR)
  • Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk: nasz kraj zamierza zainteresować Białoruś wykorzystaniem portu w Elblągu, po tym jak zostanie zbudowany kanał przez Mierzeję Wiślaną (IAR)
Podpisywanie memorandum o współpracy w dziedzinie transportu między Polską i Białorusią
Podpisywanie memorandum o współpracy w dziedzinie transportu między Polską i BiałorusiąFoto: Ministerstwo Infrastruktury, profil na portalu społecznościowym Twitter@MIB_GOV_PL

- Tranzytowe położenie Polski i Białorusi niejako wymusza na naszych państwach współpracę w sferze transportowej. Ale nas nie trzeba do niczego przymuszać. Możemy i chcemy współpracować, by nasze państwa były konkurencyjne – mówił w Mińsku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Zaczynamy nowy etap we współpracy transportowej z Białorusią – podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, podkreślając że przez 15 lat "nie było na Białorusi wizyty polskiego ministra konstytucyjnego odpowiedzialnego za transport”.

Ministrowie Adamczyk i Gróbarczyk, a także szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson przeprowadzili w Mińsku rozmowy z ministrem transportu i komunikacji Białorusi Anatolem Siwakiem. Spotkanie odbyło się w siedzibie Białoruskich Kolei Państwowych.

Zakończyło się podpisaniem memorandów w sprawie zacieśnienia współpracy transportowej.

Polska to nasz najważniejszy partner w zakresie rozwoju infrastruktury tranzytowej, a tranzyt – zarówno dla Polski, jak i dla Białorusi – jest motorem rozwoju transportu – powiedział białoruski minister Anatol Siwak.

Znaczenie współpracy z Białorusią w zakresie tworzenia infrastruktury tranzytowej między Europą Zachodnią a Chinami podkreślali polscy ministrowie.  - Ciąg połączeń przez Polskę i Białoruś jest koncepcją, jak sądzę, w stu procentach wspieraną przez UE, zgodną z TEN-T. Będziemy na pewno aplikować o duże środki – mówił Gróbarczyk. TEN-T to unijny program budowy połączeń drogowych, kolejowych, wodnych i powietrznych.

Tematem rozmów był rozwój wszystkich rodzajów infrastruktury transportowej, kwestie utrzymania mostów drogowych i nowych inwestycji. Minister Siwak mówił o zainteresowaniu białoruskich przedsiębiorców polskimi portami, a strona polska poinformowała o gotowości rozbudowania infrastruktury dojazdowej do portów w Trójmieście, ale także, z czasem – do Szczecina i Świnoujścia.

Jeśli chodzi o żeglugę śródlądową, najważniejszy jest projekt (połączenia) Warszawy z Brześciem i szerokiej oferty wykorzystania polskich portów morskich. Powstała grupa robocza, która zajmie się przede wszystkim żeglugą śródlądową i kwestią udrożnienia drogi E-40 łączącej Wisłę z Dnieprem – mówił minister Gróbarczyk.

Marek Gróbarczyk powiedział, że nasz kraj zamierza zainteresować Białoruś wykorzystaniem portu w Elblągu - po tym, jak zostanie zbudowany kanał przez Mierzeję Wiślaną. - To jest port szczególny dla Ukrainy i Białorusi. Ma swoją specyfikę niższych kosztów - mówił minister Gróbarczyk.

- To również jest zgodne z unijnym projektem TEN-T i dysponujemy środkami, by rozwijać te kierunki transportowe - oświadczył.

- Z wielką satysfakcją odebraliśmy deklaracje wspierające budowę Via Carpatia, drogi łączącej Bałtyk z Morzem Egejskim i, w jednej z odnóg - Adriatykiem. To przedsięwzięcie, które będzie motorem rozwoju gospodarczego ściany wschodniej UE, a także państw sąsiadujących ze wschodnią granicą – dodał minister Adamczyk.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o najbliższe inwestycje, zwrócił uwagę na plany Chin dotyczące stworzenia szlaku komunikacyjnego do Europy, którego integralną częścią ma być układ komunikacyjny Białorusi. Polska powinna więc planować rozbudowę sieci dróg pod kątem tego projektu. "Dzisiaj, w dobie dynamicznego rozwoju relacji gospodarczych Chin i Europy, położenie Polski i Białorusi wręcz wymusza tę aktywność i współpracę oraz eliminowanie wszystkich przeszkód, które stoją na drodze rozwoju sieci transportowej" - mówił minister Adamczyk.

We wtorek minister Gróbarczyk i szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Samson wezmą udział w otwarciu Białoruskiego Tygodnia Transportowego.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak