Raport Białoruś

Grodno: upamiętniono Stefana Batorego. Król zmarł w tym mieście

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 15:45
W Grodnie na zachodniej Białorusi wspominano Stefana Batorego. 12 grudnia minie 430 rocznica śmierci Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego. Władca zmarł właśnie w tym mieście w trakcie przygotowań do kolejnej wojny z Moskwą. - Stefan Batory stał się symbolem historycznej wspólnoty losów różnych państw i narodów naszego kontynentu - mówił biskup Aleksander Kaszkiewicz.
Audio
  • W Grodnie upamiętniono 430. rocznicę śmierci Stefa a Batorego. Relacja Włodzimierza Paca z Grodna (IAR)
Batory pod Pskowem - obraz Jana Matejki. Przedstawia poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, Stefana Batorego, z prośbą o pokój
"Batory pod Pskowem" - obraz Jana Matejki. Przedstawia poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, Stefana Batorego, z prośbą o pokójFoto: Domena publiczna

W grodzieńskim kościele katedralnym pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego, którego fundatorem był Stefan Batory, została odprawiona msza w jego intencji.

Polskiego króla wspominał biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. - Wspominamy i zanosimy do Pana Boga nasze modlitwy za człowieka który nie tylko zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej, ale stał się symbolem historycznej wspólnoty losów różnych państw i narodów naszego kontynentu - mówił biskup.

W mszy świętej uczestniczyli przybyli z Polski miłośnicy tradycji rycerskiej. - Podziwialiśmy Grodno, a przy okazji staraliśmy się pokazać troszkę kultury polskiej z tamtego okresu, nasze ubiory. Udało się nam dosiąść koni i pokazać jak wyglądały pojedynki na szable - mówił Włodzimierz Kario z Gładyszewa.

Goście z Polski prezentowali stroje historyczne i umiejętności rycerskie na nowym i starym zamku w Grodnie, budząc duże zainteresowanie mieszkańców.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polska delegacja u Łukaszenki. "Russkij mir wszedł do Europy, gdy wycofały się z niej USA"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 22:27
Spotkanie polskich polityków z Aleksandrem Łukaszenką i z tzw. człowiekiem- talizmanem białoruskiej nomenklatury, Michaiłem Miasnikowiczem może przynieść niespodziewane deklaracje – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl politolog Roman Jakowlewski. Mówiąc o relacjach Mińska z Kremlem, zauważył, że mimo sojuszu i ścisłej zależności, są najtrudniejsze od lat i teraz Putin może naciskać na Łukaszenkę w kwestii rakiet Iskander. Politolog ostrzegał, by nie żywić złudzeń co do natury reżimu. Wskazał, że ważną pomocą dla Białorusinów jest wsparcie niezależnych wolnych mediów, w tym Biełsatu. Dodał, że w ostatnim czasie zapomina się o europejskich wartościach, demokracji, wolności słowa i nie uwzględnia ich w rozwijaniu stosunków z autorytarnym Mińskiem.
rozwiń zwiń