Raport Białoruś

Szef MSZ o Biełsacie: premier nie zmieniła żadnych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 03:00
Dotychczasowa formuła telewizji Biełsat się wyczerpała - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski w Polskim Radiu 24. Wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek, po spotkaniu dyrektor stacji Biełsat z premier Beatą Szydło, zapowiedział, że będzie wypracowana nowa kompromisowa formuła działania telewizji.
Audio
  • Rozmowa z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim w Polskim Radiu 24 8 stycznia (Polskie Radio 24)
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
Minister spraw zagranicznych Witold WaszczykowskiFoto: flickr.com

Witold Waszczykowski powiedział w Polskim Radiu 24 8. stycznia, że konieczne są zmiany, bo, jak ocenił, dotychczasowa formuła działania Biełsatu wyczerpała się. - Trzeba się zastanowić, jaki jest wpływ tej telewizji na Białoruś, czy pod wpływem Biełsatu zwiększyło się grono widzów i ludzi, którzy chcieliby inaczej żyć sobie życie na Białorusi czy nie - tak mówił Witold Waszczykowski w rozmowie z Jerzym Jachowiczem i Elizą Olczyk w Polskim Radiu 24.

- Będziemy pracować nad nową mam nadzieję formułą tej telewizji, tej redakcji, dlatego że dotychczasowa formuła przez te 10 lat chyba się wyczerpała. Należy się zastanowić w najbliższych dniach, może tygodniach, jakich zmian dokonać – powiedział.

Pytany o to, czy premier próbowała wkroczyć w kompetencje szefa MSZ, bo ten przez miesiąc przecież próbował przekonywać opinię publiczną, że niewiele jest korzyści z utrzymania Biełsatu w dotychczasowej formule, szef MSZ oświadczył, że ”premier nie zmieniła żadnych decyzji w tej chwili”. – Zapowiada to, co i ja zapowiadałem wcześniej, że trzeba się zastanowić. Uspokoiła panią Romaszewską, która trochę histerycznie do tego podeszła i uznała, że dzieje się jakaś krzywda. Natomiast faktem jest, że po 10 latach trzeba się zastanowić, jaki jest wpływ tej telewizji na Białoruś, czy pod wpływem tych programów zwiększyło się grono widzów, grono ludzi, którzy inaczej chcieliby ułożyć życie na Białorusi. Musimy się w najbliższych dniach temu przyjrzeć, wspólnie zastanowić – dodał.

- Myślę, że pani Romaszewska będzie współpracowała – mówił też, pytany, co to znaczy "wspólnie".

Telewizja Biełsat zagrożona

W ubiegłym tygodniu premier Beata Szydło spotkała się z szefową Biełsatu Agnieszką Romaszewską-Guzy w celu omówienia zasad funkcjonowania stacji, jej organizacji i struktury w przyszłości.

Po tej rozmowie dyrektor telewizji Biełsat powiedziała, że premier zapewniła ją, iż istnieniu stacji nic nie zagraża

Biełsat TV to kanał telewizji satelitarnej w języku białoruskim prawnie wchodzący w skład Telewizji Polskiej. Jest jedyną niezależną stacją w języku białoruskim.

W grudniu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił o koncepcji scalenia redakcji zagranicznych z nową TVP Polonia. Pojawiły się informacje, że MSZ planuje zmniejszyć dotacje dla Biełsatu o 2/3 - to równałoby się likwidacji stacji.

Biełsat TV to jedyna stacja telewizyjna, w której mogą wyrażać swoje poglądy niezależni białoruscy artyści, intelektualiści, publicyści. Telewizja zapewnia białoruskiej społeczności demokratycznej dostęp do obiektywnej informacji, możliwość komentowania bieżącej rzeczywistości, co w warunkach autorytarnego systemu jest bezcenne dla rozwoju zalążków demokratycznej społeczności na Białorusi. Stacja produkuje reportaże, dokumenty, programy historyczne, do których Białorusini nie mają dostępu w kraju, w którym obowiązuje jednolity przekaz ideologiczny, a część tematów, m.in. represje i zbrodnie czasów ZSRR, są tematem tabu.

Biełsat pozwala na ocalenie choć w części białoruskich, niezależnie myślących elit i pozwala Białorusinom na zdobycie wiedzy o teraźniejszości i przeszłości, które nie znajdą w państwowych mediach. Stacja jest też przeciwwagą dla coraz powszechniejszych na Białorusi kanałów państwowej telewizji Rosji, która w ostatnich latach forsuje agresywny propagandowy przekaz antyzachodni.

IAR/PAP/PolskieRadio.pl/agkm

Bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Finansowanie Biełsatu obcięte o 2/3? Dyrektor TV Biełsat: to oznacza likwidację

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 02:00
MSZ planuje ścięcie o 2/3 budżetu telewizji Biełsat – podał portal wpolityce.pl. Szefowa telewzji Biełsat Agnieszka Romaszewska, pytana przez ten portal, co to oznacza dla stacji, odpowiada, że w praktyce to likwidacja Biełsatu, bo nawet obcięcie funduszów o 10 procent byłoby dla niej olbrzymim problemem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Posmak zdrady demokracji, cios w interesy i Polski, i Białorusi”. Białorusini są załamani. Co będzie z Biełsatem i innymi białoruskim mediami, wspieranymi przez Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 23:59
”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ chce likwidować Biełsat. "To na rękę Rosji", "to szaleństwo" - fala krytycznych komentarzy. Szefowa stacji apeluje o kompetentne rozmowy na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
"Zdrada interesów Polski, Białorusi", "zdrada wartości uniwersalnych", tragedia, katastrofa, "brak kompetencji, krótkowzroczność, zła wola" - takie komentarze padają we strony niezależnych środowisk na Białorusi, zmagających się z dyktaturą od 20 lat i ze strony części polskich środowisk. To reakcja na zapowiedzi szefa resortu MSZ Witolda Waszczykowskiego o likwidacji Biełsatu. O dyskusję na temat planów TVP ws. nadawania na zagranicę i przyszłości TV Biełsat zaapelowała szefowa stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dwa tygodnie przed końcem roku planów finansowania nie mają też inne niezależne media portal Karta'97 i Białoruskie Radio Racja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biełsat symbolem poparcia Polski dla białoruskiej demokracji". W Mińsku akcja poparcia dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
Przedstawiciele ugrupowań demokratycznych Białorusi zamierzają zorganizować 20 grudnia w Mińsku akcję poparcia dla kanału telewizyjnego Biełsat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrok śmierci na Biełsat? "Rząd dostaje błędne analizy o sytuacji na Wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:54
Stopień błędności analiz, dostarczanych obecnie decydentom o sytuacji na Wschodzie, jest dla mnie szokujący – mówiła Agnieszka-Romaszewska Guzy. W jej ocenie – to możliwa przyczyna kłopotów Biełsatu. W połowie grudnia wyszło na jaw, że MSZ chce obciąć dotacje dla Biełsatu, a to oznacza "wyrok śmierci” dla tej telewizji. Dyrektor stacji ma nadzieję, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, uważa że przyczyną takich planów są niekompetentne analizy, słabe jakościowo oceny sytuacji.
rozwiń zwiń