Raport Białoruś

Białoruski ekspert: strefa przygraniczna to konsekwencja ruchu bezwizowego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:50
Niektórzy komentatorzy w Mińsku uważają, że wprowadzenie przez Rosję strefy przygranicznej z Białorusią to reakcja na zapowiedź wejścia w życie ruchu bezwizowego ich kraju z 80 państwami.
Audio
  • Eksperci o decyzji Rosji o strefie przygranicznej. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Granica Białorusi
Granica Białorusi Foto: Vereshchagin Dmitry / Shutterstock

Decyzję o wprowadzeniu takiej przygranicznej strefy podjął Aleksander Bortnikow - dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.

Białoruski komentator wojskowy Aleksander Alesin powiedział rozgłośni Radio Swaboda, że Moskwa jest niezadowolona z faktu wprowadzenia przez Białoruś ruchu bezwizowego. Zwrócił uwagę, że Białoruś stara się polepszyć swoje relacje z Zachodem.

Tymczasem - jak powiedział, Rosja "buduje konfrontacyjne relacje z Polską i republikami bałtyckimi oraz Ukrainą".

Również gazeta „Nasza Niwa” wprowadzenie przez Rosję strefy przygranicznej łączy z wejściem w życie ruchu bezwizowego.

Białoruś wprowadziła strefę przygraniczną z Rosją już w 2014 roku. Swoją decyzję uzasadniała koniecznością skuteczniejszej walki z nielegalną migracją i przemytem.

Białoruś i Rosja mają wspólną granicę o długości 1300 kilometrów. Ponieważ oba kraje tworzą państwo związkowe, teoretycznie nie ma na niej kontroli. W praktyce po rosyjskiej stronie granicy stoją policjanci i zazwyczaj sprawdzają paszporty podróżnych.

Białoruś znosi wizy dla obywateli 80 państw, przybywających drogą powietrzną do Mińska na krótki pobyt, z dniem 12 lutego. Wśród tych krajów jest Polska.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruskie media: po co Rosji 4 tysiące wagonów na manewry na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 18:13
Podczas wcześniejszych podobnych ćwiczeń o kryptonimie "Zapad" (Zachód) do przewozu żołnierzy i uzbrojenia wykorzystywano od pięćdziesięciu do stu dwudziestu pięciu wagonów kolejowych - twierdzą białoruskie media niezależne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja utworzy strefę przygraniczną od strony Białorusi. Nadzoruje ją FSB

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 23:59
Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia trybu strefy przygranicznej wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie trzech obwodów, wydał dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow. Wchodzi ono w życie 7 lutego. Dokument głosi, że celem jest "stworzenie niezbędnych warunków ochrony granicy państwowej Federacji Rosyjskiej na odcinku rosyjsko-białoruskim".
rozwiń zwiń