W 2015 roku PKB Białorusi spadł o 3,8 procent, a w 2014 zanotował wzrost o 1,6 procent.
Spadek PKB Białorusi w ubiegłym roku był zgodny z oczekiwaniami ekspertów.
Agencja BiełaPAN przypomina jednak, że i w 2015 roku, i w 2016, rząd prognozował wzrost 0,2 procent i 0.3 procent. Na 2017 rok znowu zaplanowano wzrost – tym razem 1,7 procent.
Jednocześnie organizacje międzynarodowe spodziewają się recesji na Białorusi. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że w 2017 roku PKB zmniejszy się o 0.5 procent, wzrost gospodarczy możliwy będzie w kolejnym roku – podaje BiełaPAN. Bank Światowy ocenia, że PKB na Białorusi w 2017 roku zmniejszy się o około 1 procent.
Różne dane
Wedle oficjalnych statystyk najlepsze rezultaty osiągnęło rolnictwo, gdzie produkcja wzrosła o 3,4 procent. Jednak produkcja przemysłowa spadła, gorsze wyniki zanotowano też w handlu detalicznym i w inwestycjach w kapitał podstawowy.
Wraz ze spadkiem PKB Białorusi zmniejszały się dochody ludności, w końcówce drugiej połowy ubiegłego roku o około 7 procent miesięcznie. Średnia płaca Białorusinów. według oficjalnych statystyk, w listopadzie 2016 roku wyniosła 717 rubli, czyli około 1400 złotych.
Budżety rodzinne Białorusinów ratowały niskie opłaty komunalne czy tanie bilety komunikacji miejskiej - podaje IAR.
W opinii ekspertów, kłopoty gospodarcze Białorusi są m.in. pochodną złej kondycji gospodarki w sąsiedniej Rosji, która jest głównym rynkiem zbytu dla białoruskich towarów.
Centrum analityczne rosyjskiego Sbierbanku również prognozuje recesję – spadek PKB o 0,2 procent – podaje BiełaPAN. Sbierbank jako przyczyny kłopotów Białorusi wskazuje mniejszy popyt wewnętrzny, mniejsze możliwości Moskwy w zakresie pomocy dla Mińska, konflikt o ropę i gaz, w wyniku którego Białoruś miała ograniczane dostawy, a także brak refom sektora państwowego w Białorusi.
IAR/BiełaPAN/agkm
bialorus. polskieradio.pl
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl