Jak poinformowała służba prasowa administracji Łukaszenki, Aleksander Łukaszenka podkreślał, że Białoruś jest w stanie zapewnić zagranicznym partnerom wejście na ogromny rynek EUG, co zwiększa atrakcyjność gospodarczą i inwestycyjną tego państwa.
Łukaszenka podkreślił, że sprawując obecnie przewodnictwo w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej, państwo to ma możliwość „bardziej zaangażować się w europejskie procesy integracyjne”, co ma „szczególne znaczenie w kontekście obecnej niestabilnej sytuacji i bezprecedensowych wyzwań”.
Jak przekonywał „dążenie Białorusi do otwartości potwierdza wprowadzenie na początku 2017 r. bezwizowego trybu wjazdu do kraju dla obywateli 80 krajów”. Od lutego możliwe jest przebywanie na Białorusi bez wizy przez okres do pięciu dni pod warunkiem przekroczenia granicy na lotnisku państwowym w Mińsku.
Zwrócił również uwagę, że Białoruś będzie w tym roku gospodarzem Letniej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, co „umożliwi rozpoczęcie konstruktywnego dialogu z przedstawicielami wielu krajów europejskich”.
Łukaszenka przyjął we wtorek listy uwierzytelniające od ambasadorów 11 krajów, m.in. Ukrainy, Azerbejdżanu, Armenii, Belgii, Holandii, Norwegii, Iranu i Izraela. - Jesteśmy gotowi przyjmować was na wszystkich szczeblach i zapewnić wam sprzyjające warunki do realizacji konstruktywnych pomysłów i propozycji – mówił Łukaszenka, zwracając się do dyplomatów.
- Nie ma dla żadnego z was tematów tabu. Proponujcie, a wszystkie wasze propozycje zostaną wzięte pod uwagę, wszystkie wasze życzenia zostaną zrealizowane w możliwie krótkim terminie (...). Życzę wam tylko jednego, żebyście za jakiś czas, opuszczając nasz kraj, żałowali, że wyjeżdżacie – dodał.
Ambasadora Ukrainy Ihora Kizima białoruski przywódca zapewnił, że "udostępniając Mińsk jako miejsce rozmów w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy, (Białoruś) będzie robić wszystko, co niezbędne dla przywrócenia tam pokoju i spokoju. Możecie na nas liczyć”.
Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm
Informacje o Białorusi: RAPORT BIAŁORUŚ >>>