Raport Białoruś

Białoruś: odsłonięcie pomnika na terenie b. obozu koncentracyjnego Trościeniec

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 08:12
W uroczystości wezmą udział Aleksander Łukaszenka, prezydenci Niemiec i Austrii, przedstawiciele innych państw. Polskę reprezentować będzie delegacja na czele z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinetu Prezydenta. 
Audio
  • Uroczystości w Trościeńcu. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Były obóz koncentracyjny Trościeniec
Były obóz koncentracyjny TrościeniecFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Trościeniec pod Mińskiem odsłonięty będzie pomnik pomordowanym ofiarom hitleryzmu.

Według białoruskich źródeł w Trościeńcu zginęło ponad 200 tysięcy ludzi. Był to pod względem wielkości czwarty w Europie niemiecki obóz śmierci w okresie II wojny światowej. 

Artur Michalski - ambasador Polski na Białorusi - powiedział Polskiemu Radiu, że to będą bardzo ważne uroczystości. - To było potworne miejsce kaźni w większości narodu żydowskiego. Wśród ofiar było również bardzo dużo obywateli Rzeczypospolitej, obywateli Polski - powiedział ambasador Michalski. 

Obóz koncentracyjny Trościeniec składał się z kilku części. W uroczysku Błagowszczyna ludzi masowo rozstrzeliwano, zabudowania obozowe znajdowały się we wsi Mały Trościeniec, natomiast w sąsiednim uroczysku Szaszkouka ludzi palono, aby zatrzeć ślady zbrodni. Obóz został utworzony jesienią 1941 roku i istniał do końca czerwca 1944 roku.

Mordowano w nim wziętych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej i partyzantów oraz przywiezionych obywateli Polski, Austrii, Niemiec, Czechosłowacji i Francji - w większości osoby żydowskiego pochodzenia. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: uroczystości w Trościeńcu, dawnym obozie zagłady. "Wiele tu miejsc, gdzie spoczywają ofiary totalitaryzmów"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 16:24
Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Trościeńcu pod Mińskiem odbyła się uroczystość pochówku 40 zwłok więźniów. Zostały one odnalezione w trakcie budowy pomnika upamiętniającego ofiary nazistowskich zbrodni. W uroczystości wzięli udział duchowni różnych wyznań. - Niestety, na Białorusi jest wiele takich miejsc (w których spoczywają ofiary totalitaryzmów). Chodzi nie tylko o ofiary nazistów, ale także NKWD. To bardzo ważne, aby zostały właściwie upamiętnione – mówił ambasador RP Adam Michalski, obecny na uroczystościach. 
rozwiń zwiń