Raport Białoruś

Czarne chmury nad Mińskiem? W Soczi rozmowy Putin-Łukaszenka oraz premierów i wicepremierów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 23:00
W Soczi odbyły się w piątek rozmowy rosyjsko-białoruskie z udziałem Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki, dotyczące m.in. spornych kwestii energetycznych. Media zapowiadały, że Rosja podniesie kwestię anulowania ulgowych cen ropy dla Mińska.
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka w Soczi
Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka w SocziFoto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Rozmowy zapowiadano jako ważne dlatego, że prócz prezydentów uczestniczą w nich także premierzy obu krajów: Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas, jak i wicepremierzy. Po spotkaniu szefów rządów rozpoczęły się rozmowy dwustronne Putina i Łukaszenki, po czym przewidziano format wielostronny. 

Media rosyjskie zapowiadały, że strony będą próbowały znaleźć rozwiązanie trudnych kwestii w dwustronnych relacjach handlowo-gospodarczych. To przede wszystkim odchodzenie przez Rosję od praktyki sprzedaży Białorusi taniej ropy. Mińsk kupuje od Rosji paliwa po niższych cenach wewnętrznych, a produkty naftowe z niej sprzedaje za granicę, inkasując wpływy z eksportu. Moskwa wprowadza zmiany w systemie opodatkowania swojego sektora naftowego, które dla Białorusi oznaczają, że jej rafinerie będą otrzymywać droższą - obłożoną wyższym podatkiem od wydobycia - ropę naftową. 

Zmiany te - według szacunków ministerstwa finansów Białorusi - mogą oznaczać, że jej budżet straci w przyszłym roku wpływy rzędu 300 mln USD. 

Jednocześnie Rosja zapowiedziała, że zmniejszy ilość sprzedawanych Białorusi paliw - taki krok dopuszcza ministerstwo energetyki. Według dziennika "Moskowskij Komsomolec" mowa jest o tym, by z obecnych 2-3 mln ton sprzedawanych rocznie bezcłowych paliw pozostawić jedynie 200-300 tys. ton. Szacunki strony białoruskiej mówią o stracie przez Mińsk kwot rzędu 8 mld USD. 

Podczas gdy Rosja mówi, że dotuje gospodarkę Białorusi i zamierza zmienić tę praktykę, władze w Mińsku powołują się na zasady łączącej Rosję i Białoruś Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i ścisły sojusz w kwestiach obronności. Prasa w Moskwie oceniała przed spotkaniem w Soczi, że prezydenci mogą rozmawiać o możliwym zrekompensowaniu Białorusi strat w sektorze paliwowym, np. poprzez obniżenie ceny rosyjskiego gazu dla Mińska. 

Media prognozowały także, że tematem rozmów będzie kredyt dla Białorusi z Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju, a nawet udział Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku. 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) / agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI >>> RAPORT BIAŁORUŚ na PolskieRadio.pl  >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI >>> RAPORT BIAŁORUŚ na PolskieRadio24.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Hiperaktywny ambasador z KGB, postsowiecki atawizm części elit". Niespokojnie na Białorusi. Zmiany w rządzie, manewry. Mińsk czekają nowe, większe kłopoty?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 23:59
Należy spodziewać się większej aktywności organizacji prokremlowskich na Białorusi - mówi portalowi Polskiego Radia Roman Jakowlewski, niezależny obserwator polityczny. Wkrótce na Białorusi odbędą się wojskowe manewry, potem obradować będzie rosyjska cerkiew. Niedawno Aleksander Łukaszenka zdymisjonował premiera i wielu ministrów. Czy Białoruś czekają poważne polityczne problemy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Rosji piszą o inkorporacji Białorusi i wymianie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 07:12
Rosyjscy eksperci uważają, że Rosji powinno zależeć na jak najszybszym odsunięciu od władzy Aleksandra Łukaszenki, gdyż nie chce on już integracji z tym krajem. Eksperci piszą o tym w pracy zatytułowanej "Świat w XXI wieku”, wydanej w Moskwie. 
rozwiń zwiń