Raport Białoruś

Ambasador Ukrainy przy ONZ: rozmowy o Donbasie należy przenieść z Mińska

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 11:09
Rozmowy o uregulowaniu konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy należy przenieść z Mińska w inne miejsce – oświadczył ukraiński ambasador przy ONZ Wołodymyr Jelczenko. Przyczyną są głosowania w ONZ, w których Białoruś występuje przeciwko Ukrainie – wyjaśnił.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / StayArt

- Oni po prostu chronicznie głosują przeciw jakimkolwiek naszym ideom, naszym propozycjom, które nawet nie dotyczą (ukraińskiego) konfliktu z Rosją. Świadczy to już o pewnym stanowisku tego państwa, z którego powinniśmy wyciągać wnioski – powiedział Jelczenko w rozmowie z telewizją Priamyj w niedzielę wieczorem. 

- Wydaje mi się, że należy wyciągać poważne wnioski w związku ze stanowiskiem Białorusi, ze stanowiskiem Kazachstanu. Jeśli można jeszcze zrozumieć głosowania Syrii, Korei Północnej, to są to satelici, ale nasi sąsiedzi, nasi byli partnerzy w WNP (Wspólnocie Niepodległych Państw)? Nie rozumiem, dlaczego głosują przeciw nam – podkreślił. 

Jelczenko wyraził zdziwienie, że władze w Mińsku postępują w ten sposób, twierdząc jednocześnie, że w sprawie konfliktu między Ukrainą a Rosją zachowują neutralność. 

- Z całym szacunkiem wobec białoruskiej dyplomacji nie mogę zrozumieć, o jaką neutralność chodzi? I niech się na nas nie obrażają, bo fakty widoczne są na tablicy głosowań Zgromadzenia Ogólnego ONZ – powiedział ambasador. 

Białoruś głosowała m.in. przeciwko wniesieniu do porządku obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ punktu "Sytuacja na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy"

Grupa w Mińsku

W stolicy Białorusi Mińsku obraduje trójstronna grupa kontaktowa w sprawie konfliktu w Donbasie. Zasiadają w niej przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz wysłannicy prorosyjskich separatystów z Donbasu. 

Konflikt w tym ukraińskim regionie trwa od 2014 roku i rozpoczął się od ogłoszenia przez separatystów powstania dwóch samozwańczych republik ludowych: donieckiej i ługańskiej. W wyniku walk zginęło tam dotychczas ponad 10 tysięcy osób. 


PAP/in./agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI >>> RAPORT BIAŁORUŚ na PolskieRadio.pl  >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI >>> RAPORT BIAŁORUŚ na PolskieRadio24.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Hiperaktywny ambasador z KGB, postsowiecki atawizm części elit". Niespokojnie na Białorusi. Zmiany w rządzie, manewry. Mińsk czekają nowe, większe kłopoty?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 23:59
Należy spodziewać się większej aktywności organizacji prokremlowskich na Białorusi - mówi portalowi Polskiego Radia Roman Jakowlewski, niezależny obserwator polityczny. Wkrótce na Białorusi odbędą się wojskowe manewry, potem obradować będzie rosyjska cerkiew. Niedawno Aleksander Łukaszenka zdymisjonował premiera i wielu ministrów. Czy Białoruś czekają poważne polityczne problemy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Rosji piszą o inkorporacji Białorusi i wymianie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 07:12
Rosyjscy eksperci uważają, że Rosji powinno zależeć na jak najszybszym odsunięciu od władzy Aleksandra Łukaszenki, gdyż nie chce on już integracji z tym krajem. Eksperci piszą o tym w pracy zatytułowanej "Świat w XXI wieku”, wydanej w Moskwie. 
rozwiń zwiń