Raport Białoruś

Białoruś: dziennikarze niezależni z zarzutami w tzw. sprawie Biełta

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 20:00
Białoruski Komitet Śledczy postawił zarzuty dziennikarzom podejrzanym w tzw. sprawie BiełTA. Reporterzy mieli nielegalnie korzystać z dostępu do płatnych treści państwowej agencji informacyjnej, narażając ją na straty finansowe.
Reklama portalu TUT.by na dawnej siedzibie redakcji. Dziennikarze TUT. by są również oskarżani w tzw. sprawie Biełty
Reklama portalu TUT.by na dawnej siedzibie redakcji. Dziennikarze TUT. by są również oskarżani w tzw. sprawie BiełtyFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Reporterzy i redaktorzy, którzy mieli status podejrzanych w sprawie BiełTA, byli w ciągu ostatnich czterech dni wzywani do Komitetu Śledczego, o czym poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Pauluk Bykouski, współpracujący z Deutsche Welle, miał według Komitetu Śledczego narazić agencję BiełTA na straty w wysokości ok. 4 tys. rubli białoruskich (ok. 6,8 tys. zł). 

Zarzuty postawiono także piątce pracowników niezależnego portalu informacyjnego TUT.by, reporterce i redaktor naczelnej agencji BiełaPAN. Kwoty, które miała z ich powodu stracić BiełTA, wyniosły od trzech do siedmiu tys. rubli białoruskich.

O wszczęciu postępowania karnego w związku z nielegalnym dostępem do płatnych treści agencji BiełTA Komitet Śledczy poinformował 7 sierpnia. Tego samego dnia rozpoczęły się rewizje w redakcjach BiełaPAN, TUT.by i w mieszkaniach niektórych dziennikarzy. 

W sumie w ciągu trzech dni zatrzymano 18 dziennikarzy, niektórzy z nich zostali na kilka dni osadzeni w areszcie w Mińsku. 

W obronie dziennikarzy i poszanowania wolności słowa i pracy mediów wystąpiły m.in. Unia Europejska, Rada Europy, MSZ Niemiec, aktywiści praw człowieka i dziennikarze. MSZ Białorusi w oświadczeniu wskazał, że „sprawa nie ma żadnego związku z wolnością słowa i pracy dziennikarskiej”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ24.pl >>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Minister Jacek Czaputowicz udaje się z wizytą na Białoruś 31 pażdziernika - 1 listopada

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 23:00
Udział w posiedzeniu Grupy Głównej Konferencji Monachijskiej, spotkanie z białoruskim ministrem spraw zagranicznych oraz odwiedzenie odnowionych polskich cmentarzy wojskowych – to najważniejsze punkty planowanej na 31 października - 1 listopada br. wizyty szefa polskiej dyplomacji na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja rozmieszcza zestaw do wojny elektronicznej na Białorusi, w Kaliningradzie i w wielu innych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:00
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty, z których wynika, że na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń