Raport Białoruś

Biełnieftiechim: transport ropy w kierunku Polski nie został wznowiony

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:50
- Przesył dobrej jakości ropy na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń w kierunku Polski nie został wznowiony; jeśli chodzi o tranzyt w kierunku Ukrainy, to rurociąg zapełniony jest w 60 procentach - poinformował w poniedziałek białoruski koncern Biełnieftiechim. 
Audio
  • Do Polski nie wznowiono jeszcze tranzytu ropy. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Siedziba firmy Biełnieftiechim
Siedziba firmy BiełnieftiechimFoto: Grommik / Shutterstock.com

 - Tranzyt ropy na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń w kierunku Ukrainy nadal prowadzony jest w trybie jednej nitki, ogółem zapełnienie rurociągu wynosi około 60 proc. zwykłej średniej dobowej - powiedział przedstawiciel Biełnieftiechimu agencji Interfax-Zapad.

Dodał, że "tłoczenie w kierunku Polski przez terytorium Białorusi nie zostało na razie wznowione" i "trwają obecnie rozmowy z zainteresowanymi stronami". 

CZYTAJ TAKŻE
kreml free 1200 a.jpg
Ekspert OSW: kryzys brudnej ropy to może być operacja Kremla przeciw Białorusi

Ukraiński operator systemów przesyłu gazu, koncern Ukrtransnafta, w sobotę poinformował o wznowieniu tłoczenia surowca przez rurociąg Przyjaźń do odbiorców w UE. 

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN oraz Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi. 

Dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi w czwartek 2 maja. 

Decyzje PERN

Polska obecnie musi korzystać z rezerw i uruchomiła dostawy przez naftoport w Gdańsku.

PERN przypomniał 6 maja, że w celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych, 24 kwietnia wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego systemu przesyłowego do bazy w Adamowie. Spółka podjęła taką decyzję na prośbę klientów, dla których świadczy usługę transportu rurociągowego zakupionej przez nich ropy.

Rafinerie, obsługiwane przez PERN, przerabiają ropę naftową. Spółka udostępnia im surowiec zgromadzony w systemie bądź dostarczany przez Naftoport w Gdańsku - poinformowała w poniedziałek 6 maja spółka w swoim komunikacie.

PAP/IAR/in./agkm

Informacje o Białorusi: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: tranzyt ropy rurociągiem Przyjaźń całkowicie wstrzymany

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 11:20
Białoruski koncern Biełnaftachim poinformował o wstrzymaniu tranzytu ropy naftowej przez Ukrainę; tym samym całkowicie wstrzymany został przesył tego surowca z Rosji do Europy rurociągiem Przyjaźń – napisał w nocy z czwartku na piątek portal Naviny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: rozmowy operatorów Przyjaźni z Polski, Rosji, Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
Białoruski koncern Biełnaftachim zamierza w czasie negocjacji w Mińsku zaproponować techniczne rozwiązania na rzecz normalizacji tranzytu ropy – powiedział w piątek w białoruskiej stolicy dyrektor koncernu Andrej Rybakou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Setki milionów dolarów. Białoruś podliczy straty z powodu rosyjskiej ropy złej jakości

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 19:10
Białoruś ocenia na setki milionów dolarów straty spowodowane dostarczaniem ropociągiem Przyjaźń rosyjskiej ropy złej jakości. Prezydent Aleksander Łukaszenka powiedział, że konkretna suma zostanie określona po odpowiednich przeliczeniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biełnieftiechim: na Białorusi wciąż ok. 1 mln ton zanieczyszczonej ropy z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 09:20
Ok. 1 mln ton zanieczyszczonej ropy z Rosji znajduje się nadal na Białorusi – podał w sobotę dyrektor koncernu Biełnieftiechim. Według prezydenta Alaksandra Łukaszenki z powodu zanieczyszczenia ropy, do którego doszło w kwietniu, Białoruś poniosła straty rzędu setek milionów dolarów. 
rozwiń zwiń