Raport Białoruś

Prokuratura: decyzja ws. umowy Białorusią w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 16:02
Trwają konsultacje z resortem sprawiedliwości ws. wypowiedzenia porozumienia zawartego z Białorusią o pomocy prawnej - powiedział portalowi polskieradio.pl rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.
Audio

Konsultacje dotyczą porozumienia o decentralizacji obrotu pomocy prawnej, opartego na umowie o pomocy prawnej pomiędzy oboma krajami z 1994 roku. Samej umowy prokuratura nie chce zmieniać. Jak zaznaczył rzecznik, byłoby to nawet niekorzystne dla Polski.

Rzecznik powiedział, że decyzja w sprawie wypowiedzenia porozumienia z Białorusią zapadnie w tym tygodniu, nie chciał jednak przesądzać wyniku konsultacji. 

Sprawa Alesia Bialackiego

 Prokurator Generalny Andrzej Seremet mówił 18 sierpnia, że skłania się do wypowiedzenia porozumienia o decentralizacji obrotu prawnego (dotyczącego m.in. wniosków o pomoc prawną). Jest to reakcja na aresztowanie na początku sierpnia Alesia Bialackiego, białoruskiego opozycjonisty. Jak się bowiem okazało, informacje o koncie Bialackiego wydały białoruskiej prokuraturze Polska i Litwa.  W konsekwencji tej wpadki śledczych, zdymisjonowano wówczas dwoje polskich prokuratorów. Polska i Litwa mają do Białorusi żal o nadużycie mechanizmów pomocy prawnej.

Rzecznik PG przyznał, że konsultacje ws. porozumienia to na razie jedyne działanie podjęte przez prokuraturę  po aresztowaniu Alesia Bialackiego – nie było konsultacji z MSZ-em, ani też żadnego okólnika do prokuratorów. Jak zaznaczył jednak, sprawa Bialackiego była mocno nagłośniona, prokuratorzy musieli o niej słyszeć.

Jeśli chodzi o współpracę polskiej prokuratury z białoruską prokuraturą, wszystko jest na razie tak, jak do tej pory. -  Podstawą jest umowa polsko-białoruska z 1994 roku. Obrót pomiędzy naszymi krajami jest zdecentralizowany, na podstawie  porozumienia zawartego na bazie tej umowy. Prokurator Generalny Andrzej Seremet opowiedział się za ponowną centralizacją tego obrotu, a więc za wypowiedzeniem tego porozumienia – wyjaśniał Mateusz Martyniuk.

Z kolei minister sprawiedliowści Krzysztof Kwiatkowski powiedział 22 sierpnia, że wypowiedzenie  porozumienia będzie konsultowane z MSZ-em. Jak mówił, skłania się za tym rozwiązaniem, ale nie chce niczego przesądzać przed przeprowadzeniem odpowiedniej analizy.

Białoruska agencja państwowa BelTA napisała w poniedziałek, że  Prokuratura Generalna Białorusi aktywnie współpracuje z Polską i z Litwą w zakresie pomocy prawnej pomiędzy oboma krajami.

Agnieszka Kamińska, polskieradio.pl, Raport Białoruś

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Schetyna o Bialackim: wszyscy czujemy się winni

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 16:16
- Ta sprawa jest naszym wspólnym problemem, naszym wspólnym wstydem – mówił marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna o sprawie Alesia Bialackiego. Został aresztowany po tym, gdy dane o wpływach na jego konto wydały Białorusi Polska i Litwa.
rozwiń zwiń