Dom Białoruski tworzą trzy organizacje: Białoruski Dom Informacyjny, kierowany przez Alesia Zarembiuka, działacza ruchu „O Wolność”, Europejska Białoruś, której liderem jest Źmicier Borodka, były współpracownik Andreja Sannikaua, a także Ambasada Kultury, założona przez Igora Znyka.
Białorusini będą mogli szukać tutaj pomocy prawnej, spotykać się i dyskutować, przychodzić na koncerty i spotkania z artystami, działaczami białoruskimi. Placówka będzie pomagać również wszystkim, którzy potrzebują informacji o Białorusi.
Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu Informacyjnego mówił, że dom powstał dzięki polskiej pomocy, wsparciu polityków, działaczy, studentów, zwykłych ludzi. - Ten dom nie jest polityczny. Ma być domem wszystkich Białorusinów – powiedział. Jak mówi, chce zjednoczyć wszystkie środowiska białoruskie mieszkające w Polsce. Źmicier Barodka z Europejskiej Białorusi dodaje, że w planach jest portal informacyjny. Plany na najbliższą przyszłość? Dla Białorusinów w Polsce zostanie przygotowana „choinka”, ma też powstać szkółka niedzielna dla dzieci białoruskich. Dom chce organizować też cykliczne spotkania dla Białorusinów, "przy białoruskiej herbacie".
Aleś Zarembiuk, Stanisław Szuszkiewicz, Źmicier Barodka
Igor Znyk, szef Ambasady Kultury mówi, że planów związanych z muzyką, sztuką białoruską jest bardzo dużo: będą koncerty, wystawy, mają pojawić się street-artowcy z Białorusi, szykuje się projekt z Pawłem Althamerem. Podkreśla, że kultura białoruska działa w podziemiu, władze ją represjonują. Ambasada Kultury zamierza z jednej strony wspierać niezależnych artystów, z drugiej informować o nich i Białorusinów, i polskie społeczeństwo. Polacy nie znają często białoruskich twórców, lub też nie potrafią odróżnić ich od twórców „reżimowych”. Również sami Białorusini nie znają zbyt dobrze kultury niezależnej od reżimu. – Chcemy zmienić markę Białorusi, która obecnie kojarzy się z czymś złym – powiedział Igor Znyk.
Andrzej Halicki, Igor Znyk
Na otwarciu Domu Białoruskiego był obecny szef sejmowej komisji ds. zagranicznych Andrzej Halicki, działacze fundacji Wolność i Demokracja, wiele znanych osób z kręgów białoruskiej opozycji, wśród nich Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi. Wystąpiła artystka Nasta Niakrasawa, zwyciężczyni Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Nasta Niakrasawa
Białorusini za wsparcie polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych, Fundacji Wolność i Demokracja, Inicjatywie Wolna Białoruś i Wschodnioeuropejskiemu Centrum Demokratycznemu – Aleś Zarembiuk podkreślał, że od kiedy przyjechał tutaj do Polski, nigdy nie spotkał się z odmową pomocy w przypadku problemów. – Teraz polski orzeł swoim białym skrzydłem przygarnął nas Białorusinów tutaj w Warszawie – powiedział.
Dom mieści się przy ulicy Wiejskiej 13/3.
agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś