Raport Białoruś

Tani rosyjski gaz dla Białorusi to zagrożenie dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 18:40
Obniżka ceny rosyjskiego gazu dla Białorusi to zagrożenie dla polskiego przemysłu, głównie chemicznego - uważa Andrzej Szczęśniak, ekspert zajmujący się rynkiem ropy i gazu. Zwraca też uwagę, że Rosja przejęła białoruski Biełtransgaz, a to część szerszej strategii. – (Także) nasi zachodni sąsiedzi „wpuszczają” Rosjan do różnych spółek i jednocześnie otrzymują tańsze surowce – mówił o Niemczech.

Według zapowiedzi przedstawicieli Gazpromu i premiera Rosji Władimira Putina, w 2012 roku Białoruś ma płacić za 1000 metrów sześc. gazu około 165 dolarów (średnia cena dla Zachodu to około 400 dolarów). W 2014 roku Mińsk przejdzie na ceny porównywalne z tymi, które będą obowiązywały w Federacji Rosyjskiej. 25 listopada podpisano porozumienia w tej sprawie, a rosyjski Gazprom przejął jednocześnie pełną kontrolę nad białoruskim operatorem przesyłu gazu, Biełtransgazem.

 

Zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, obniżki cen gazu i przejęcie Biełtransgazu to kolejne kroki ku politycznej i gospodarczej integracji Białorusi ze Wschodem. - Od 2012 r. Białoruś będzie płaciła trzy razy mniej za gaz niż Polska i jej przemysł chemiczny będzie miał konkurencyjną przewagę nad polskim przemysłem chemicznym. To niebezpieczne dla Polski - powiedział. - Myślę, że ten układ obejmie także ropę i polskie przedsiębiorstwa będą musiały konkurować z białoruskimi, które otrzymają rosyjską ropę po znacznie niższych cenach. Mam na myśli rafinerie – podkreślił.

 

Przejęcie Biełtransgazu jest - zdaniem Szczęśniaka - realizacją rosyjskiej strategii przejmowania aktywów gazowych. - Ta strategia jest częściowo realizowana w relacjach z Niemcami. Nasi zachodni sąsiedzi „wpuszczają” Rosjan do różnych spółek i jednocześnie otrzymują tańsze surowce. W wypadku Białorusi scenariusz jest taki sam. Oczywiście Rosjanie kupują te aktywa po wysokich cenach. Przykładowo, Biełtransgaz wyceniany był na 5 mld dolarów - zaznaczył.

 

Jak ocenia Szczęśniak, w czwartym kwartale tego roku Polska płaci za gaz z Rosji ponad 550 dolarów za 1 tys. metrów sześc. Cena ta jest indeksowana cenami ropy naftowej.

 

Ekspert dodał, że niższa cena gazu dla Białorusi to też nacisk na Ukrainę, na większą integrację tego kraju ze Wschodem. Przemysł Ukrainy nie będzie konkurencyjny bez taniego rosyjskiego gazu.

 

PAP, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ropa już nie popłynie do Polski przez Białoruś?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:57
Pierwsza nitka BTS-2 jest gotowa. Gdyby Transnieft, tak jak sugeruje, zrezygnował z ropociągu "Przyjaźń", Polska musiałaby sprowadzać całą potrzebną jej ropę tankowcami. To stawiałoby też pod znakiem zapytania przyszłość ropociągu Odessa-Brody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja dwukrotnie obniży cenę gazu dla Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 14:32
W piątek podczas wizyty Aleksandra Łukaszenki w Moskwie podpisane ma być porozumienie gazowe i jednocześnie Rosja przejmie strategiczny dla Białorusi Biełtransgaz – operatora gazowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja znów sprzeda Białorusi tani gaz, zabiera Biełtransgaz

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 18:18
Przez następne trzy lata Rosja znowu będzie dotować gospodarkę rosyjską gazem. Mińsk dostanie też kredyt na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu, którą zbudują Rosjanie – 10 mld dolarów. Jednocześnie Moskwa przejęła kluczowego operatora przesyłu gazu na Białorusi – Biełtransgaz.
rozwiń zwiń