Raport Białoruś

20 lat od rozpadu Związku Radzieckiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 06:59
8 grudnia 1991 roku doszło do podpisania w Brześciu przez Białoruś, Federację Rosyjską i Ukrainę układu białowieskiego, w którym stwierdzono, że ZSRR przestaje istnieć.
Audio

Mija 20. rocznica rozpadu Związku Radzieckiego. W podpisanym 8 grudnia układzie białowieskim stwierdzono, że ZSRR „jako podmiot prawa międzynarodowego i rzeczywistości geopolitycznej” przestaje istnieć, a na jego miejsce suwerenne kraje powołują Wspólnotę Niepodległych Państw.

Porozumienie o utworzeniu WNP zostało podpisane we wsi Wiskule w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej przez ówcześnych przywódców Białorusi, Rosji i Ukrainy - Stanisława Szuszkiewicza, Borysa Jelcyna i Leonida Krawczuka. Po dwóch tygodniach na mocy protokołu z Ałma Aty do organizacji przystąpiło kolejnych osiem republik rozwiązanego ZSRR: Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Armenia i Azerbejdżan. Od obalenia rządu Zwiada Gamsachurdi w 1993 roku, przez kilkanaście lat do WNP należała również Gruzja. Od 2009 roku do Wspólnotę tworzy 11 państw. Z krajów byłego ZSRR trzy republiki nadbałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia nie wstąpiły do WNP, ze względu na swoje członkostwo w NATO oraz Unii Europejskiej.

Głównymi przyczynami rozpadu ZSRR były: głęboki kryzys społeczno - gospodarczy, tocząca się bez szans na zwycięstwo wojna afgańska, przegrany wyścig zbrojeń, tak zwane wojny gwiezdne, oraz korupcja władzy. Związek Radziecki istniał od 30 grudnia 1922 do 25 grudnia 1991 roku. Obecnie Wspólnota Niepodległych Państw to regionalne ugrupowanie integracyjne, nie odgrywające większej roli na arenie międzynarodowej. Zajmuje się między innymi współpracą polityczną, gospodarczą i problemami bezpieczeństwa międzynarodowego.

IAR, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szuszkiewicz: sankcje ekonomiczne obaliłyby Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 16:25
Jeśli Europa wprowadziłaby sankcje ekonomiczne, dyktator Białorusi nie utrzymałby się długo – mówi w rozmowie z Raportem Białoruś Stanisław Szuszkiewcz, pierwszy szef niepodległego białoruskiego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosław Sikorski: Białoruś należy do Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 18:11
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z białoruską opozycją zapewniał, że nie będzie dialogu z Białorusią, póki reżim nie uwolni więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa nie wyrwie Białorusi z kleszczy Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 07:00
Europa nie jest w stanie wygłosić żadnej uwagi pod adresem Rosji, a co dopiero osłabić jej kleszcze. To musimy zrobić sami – mówi Stanisław Szuszkiewicz, białoruski opozycjonista, w rozmowie z Raportem Białoruś.
rozwiń zwiń